Както гласи латинската поговорка: “Ако искаш мир, готви се за война”. Ето защо, в един все по-нестабилен свят, ЕС трябва да засили собствената си отбрана и трябва да направим така, че да сме сигурни, че можем да се защитаваме. Това няма да бъде възможно без конкретни действия и политическа воля, каквито липсват от десетилетия сред страните членки. Но предстоящия мандат на първия европейски комисар за отбраната и космоса обещава да извади ЕС от летаргията му.
В последно време Групата на ЕНП обсъждаше по-подробно по какъв начин Европа може да се защитава по-добре. Резултат от това е приетият стратегически документ “Европа, която защитава: Европа, която застава зад истинския мир, създавайки истински Европейски съюз за отбрана”. Решението е ясно – трябва да предприемем решителни действия сега – както в краткосрочен, така и в дългосрочен план.
През последното десетилетие Москва и Пекин увеличиха отбранителния си бюджет съответно с почти 300% и 600%. В същото време страните от ЕС са го увеличили само с 20%. Дори сега не всички европейски съюзници от НАТО изпълняват целта от 2% от БВП за отбрана. Трябва да действаме. Експерти предупреждават, че Русия ще може да нападне с пълна сила ЕС и НАТО в рамките на следващите пет години. Ето защо Европа трябва най-накрая да вземе сигурността си в собствените си ръце и да може да защитава себе си и интересите си. В нашия стратегически документ очертаваме пет стъпки за постигането на това. ▪️ Първо, имаме нужда от истински Европейски единен пазар за отбрана. Сега съществува ненужно дублиране и лоша ефективност на разходите за отбрана. Страните от ЕС все още доставят 78% от военното си оборудване от доставчици извън ЕС. Войната в Украйна показа, че фрагментираните мощности и липсата на капацитет за производство и ремонт водят до дълги и неефективни вериги на доставки на амуниции, резервни части и поддръжка. Спешно трябва да оптимизираме продукцията чрез стандартизация, взаимно признаване на сертифицирането и приоритизация. Трябва да интегрираме Украйна в нашия пазар и да създадем система за общи обществени поръчки в страните членки. ▪️ Второ, трябва да мислим с размах и да инвестираме в бъдещето на европейските отбранителни технологии. Трябва да увеличим инвестициите в кибер защитата, иновативните материали, изкуствения интелект, роботиката, биотехнологиите и др. ▪️ Трето, имаме нужда от повече отбранително сътрудничество. Групата на ЕНП предвижда отбранителен съюз с интегрирани сухопътни, морски, въздушни, космически и кибер способности, в съгласие с НАТО, като Капацитетът за бързо дислоциране (КБД) е постоянна и налична сила. Трябва да последват конкретни мерки, като създаването на “пътна карта” за постигането на “военен Шенген”, който да гарантира военната мобилност в рамките на границите на ЕС. Трябва да създадем напълно екипиран единен щаб, който да комбинира цивилни и военни инструменти, за да може да се използва напълно интегрирания европейски подход за управление на кризи – от момента на стратегическо планиране до същинското провеждане на мисии и операции. ▪️ Четвърто, имаме нужда от повече инвестиции, умно регулиране, създаване на промишлен капацитет и по-добра инфраструктура. Амбициите ни в отбраната трябва да бъдат подсигурени с подходящо финансиране в бъдещия многогодишен бюджет на ЕС. ▪️ И най-накрая, Европа се нуждае от силен глас в света, когато става въпрос за отбрана и сигурност. За ЕНП крайъгълен камък на нашата сигурност остава близкото сътрудничество със САЩ в рамките на НАТО. Но това не ни освобождава от задължението ние, европейците, да защитаваме сами интересите си, създавайки допълнителни и оперативно съвместими отбранителни способности.
Не можем да стоим встрани без да правим нищо, докато светът около нас продължава да се въоръжава. Бъдещето на европейската сигурност зависи не само от политиките, но и от политическата воля. Време е Европа да поеме отговорност за защитата си. Светът гледа. |