Andrey Kovatchev
Андрей Ковачев – евродепутат от ГЕРБ/ЕНП, Член на Председателството на Европейския парламент, зам.-председател на Групата на ЕНП в Европейския парламент и ръководител на българската делегация в Групата на ЕНП (ГЕРБ)

„Трябва да сме заедно в ЕС, а не да се делим на групи – вишеградски или други“, заяви евродепутатът

Андрей Ковачев  е евродепутат от ГЕРБ. Член е на председателството на Европейския Парламент(Квестор), на Комисията по външни работи и Подкомисията по сигурност и отбрана и на Делегацията за връзки със САЩ. Говори, английски, немски, френски, руски и испански език.

 

 -Г-н Ковачев, какво отражение върху ЕС ще има вчерашният проектодоклад на Еврокомисията, в който се твърди, че Гърция сериозно пренебрегва задълженията си по охрана на външните граници на блока?

-Ако тази позиция бъде потвърдена, може да се стигне до задействане на член 26 от Шенгенското споразумение, който ще позволи на страните-членки да въведат временен граничен контрол до две години по вътрешните си граници. Възможно е отново да има граничен контрол между Унгария и Австрия, между Австрия и Германия. Ще заработят и кабинките на магистралата. Това би ограничило безконтролното преминаване на бежанците. В момента има огромно недоверие към Гърция, че не се справя с опазването на външните граници и заради това се надигат много гласове Атина да бъде временно суспендирана от Шенген.

-Това значи ли, че бъдещето на Шенгенското пространство е заплашено?

-Ние сме изправени пред огромно предизвикателство, такова не е имало от десетилетия – как да се справим с миграционните вълни към нашите граници. И да има временно въвеждане на граничен контрол, не смятам, че това ще бъде постоянна мярка и че ще се стигне до пропадане на Шенгенското споразумение. Това, което сме постигнали като свободно придвижване в Европейския съюз, не трябва да бъде изгубено. То носи предимства не само на хората, но и на бизнеса, финансите и на търговията между страните от Шенген. Така че трябва временно да се засили контролът, но това не трябва да е постоянна мярка. Трябва и да се намери решение на кризата в Сирия.

-Как ще коментирате засилената активност на Вишеградската четворка по отношение на охраната на границите на България и Македония?

-Да, чух за това, за т.нар. Вишеградска група, която иска да изнесе своя проблем към нас. Първо,  мисля, че ние трябва да сме заедно в Европейския съюз, а не да се разделяме на групи -вишеградски или на някакви други. Още повече не трябва те да решават нещо, което засяга нас. България охранява много добре външните граници на ЕС. Правителството полага много усилия в тази посока, много служители на МВР са командировани на границата. Отделят се големи средства за охраната на граница. Те не могат без нас да решават подобно нещо и отделно от европейските институции. Трябва да сме заедно в това. Трябва да има и повече конкретика по отношение на техните предложения. Не знам какво точно имат предвид тези държави – ограда ли да строят по гръцко-българската граница.

-Говори се за подсилване на границите.

-Ние нашата граница я пазим добре. А и през българо-гръцката граница няма наплив.

-Засега.

-Да, ние трябва да сме готови за възможна промяна в маршрута на търсещите закрила. Но аз все пак не съм наясно какво имат предвид с укрепване на границата. Детайлите все още не са ясни.

-Ефективна ли е борбата на българските власти срещу мощните канали за трафик на хора у нас?

-Това, което виждаме засега, е, че България не е основен маршрут за бежанците. От тази гледна точка ние си вършим работата. Доколко това ще се запази в бъдеще – надявам се да продължи да е така. Иначе ни е нужен по-добър обмен на информация между разузнавателните служби на страните-членки, а защо не и създаване на европейска разузнавателна агенция, която да събира разузнавателна информация, свързана с рисковете пред сигурността на ЕС. В момента не всички страни от блока обменят такива специфични данни. Аз съм радетел и за повече отбранителен капацитет.

 -Ще намери ли скоро Европа решение на миграционната криза?

-За момента нямаме общо решение. Намирането му е трудно, защото тук говорим за човешки съдби, за хора, а не за предмети, които трябва да преместим от едно място на друго. Затова казваме, че всяко евро, което инвестираме в Турция, Йордания, Ливан, Африка, ще ни спести много повече евра, които бихме похарчили, ако тези хора дойдат тук. Това са фондът за Сирия (1 млрд. евро), фондът за Турция (3 млрд. евро) В наш интерес е тези пари да отидат при мигрантите, които се намират близо до родните си места, за да имат добри условия на живот там и да не тръгват към европейските страни. Второто важно нещо е намиране на политическо решение в Сирия. Не може в една част на планетата да има просперитет, а в друга да е зле и да очакваме, че и при нас ще остане добре.

-На път ли е да се провали споразумението между ЕС и Турция за възпиране на бежанците. Само преди дни Анкара поиска допълнителни средства, не само обещаните 3 млрд. евро.

-Това споразумение не трябва да се проваля. Наистина тези 3 млрд. са фиктивни пари за момента, не са реални. Те все още не са събрани и не се знае как ще бъдат събрани, следващата седмица ще има дебат в Старсбург по тази тема. Много важно е да не се казва „пари за Турция“ – това са пари за бежанците в Турция, които ще послужат те да останат там. Каквото и да мислим за сегашните управляващи в Турция, ние имаме интерес Анкара да бъде сериозен наш партньор в ситуацията с бежанците и да възпира наплива към европейските граници.