България и Румъния отдавна са готови за Шенген и решението не трябва да е политическо!
Това каза за БТА часове преди дебата за Шенген в Европейския парламент в Страсбург българският евродепутат от ГЕРБ/ ЕНП Андрей Новаков.
Няколко пъти бяхме много близо да влезем и ни спираха чисто политически решения в Нидерландия тогава, добави той.
ℹ️ По време на дебат с Европейската комисия този следобед се очаква евродепутатите да призоват Съвета на ЕС бързо да приключи работата по пълноправното присъединяване на Румъния и България към Шенгенското пространство на свободно движение. Граничните проверки между двете държави и другите членове на Шенгенското пространство бяха премахнати през март 2024 г. за морския и въздушния трафик, но проверките по сухопътните граници останаха в сила.
Следва пълният текст на интервюто, което Андрей Новаков даде за БТА в Страсбург.
Господин Новаков, какво очаквате от днешния дебат за Шенген?
Още едно потвърждение за това, че България и Румъния е крайно време да влязат в Шенген. Искам да кажа, че може би за вашите зрители и читатели това е поредният дебат, поредната резолюция, поредното решение. Може би в техните очи не е нещо, което много допринася. Истината е, че зад всяко такова събитие, зад всяко такова послание, което парламентът изпраща, стоят много хора, много работа, много срещи, много разговори, много микро успехи, които са ни докарали дотук в крайна сметка да сме на крачка от това да постигнем национален идеал, върху който се работи последните 15 години, защото първите семена на този успех са посадени точно тогава – 2009-2010 г. – и много хора много дълго време са работили за това нещо.
Очаквате ли да чуете гласове против, критични гласове? От кои редици, от кои политически групи, ако да?
Аз мисля, че в миналото сме имали много критични гласове от Зелените, от крайнолевите, отчасти и от крайнодесните. В случая се надявам това да не е така, защото последните европейски избори много ясно показаха накъде хората искат да се движи Европа и то определено не е в посока на групата на Зелените, които се свиха доста. Надявам се това да окаже влияние и да си дадат сметка, че тази реторика не им помага, нито в Австрия, нито в Германия, нито в Холандия. А истината е на наша страна. И България, и Румъния отдавна, отдавна са готови и тук решението не би трябвало да е политическо. Пазиш ли границите, пазиш ги. Тогава заслужаваш да се възползваш от право, което имаш като член на Европейския съюз.
Но все още съществуват хора, които са скептични, например представителите на Австрийската партия на свободата, чухме, че е възможно и Нидерландия отново да надигне глас “против”. Как ще се справим с този скептицизъм.
Това, което ме тревожи най-много, е случващото се на президентските избори в Румъния. Това е сериозен аргумент, който започва да набира все повече оборот в разговорите тук, в Страсбург. Надявам се да няма време да окаже толкова влияние до 12 декември. Не вярвам, че Нидерландия ще направи крачка назад, това е една много самотна позиция. Да оборваш други 25 държави членки и да обясняваш, че ти, бидейки на брега на Атлантическия океан, се тревожиш много за това, което се случва на турската граница, при положение, че на турската граница преминават много по-малко хора нелегално, отколкото преминават през своята собствена граница. Това е нещо, което вярвам, всички разбираме. Тогава, когато видиш група бежанци в Брюксел, да кажем, с оглед на това, че идват от Еритрея, от Мали или от Мароко, си даваш сметка, че те не са минали през България, не са минали през Капитан Андреево, и това няма нищо общо с решението за влизането ни в Шенген.
Споменахте Румъния. Как ще коментирате изказвания от миналата седмица, че Румъния дърпа България като вагон за Шенген?
Това не е така. Ако е имало единични периоди, в които България е преживявала тежка политическа криза, в каквато несъмнено живеем вече четвърта година, има моменти, в които Румъния е стояла по-добре, по-солидно, тъй като е имала постоянно управление, министри, които са предвидими и следващите няколко години могат да поемат ангажименти и да ги изпълняват. Това е неоспорим факт. Но това не е плод на усилия в последната година или две. Това е плод на 15 години усилия, на много политици в България, начело с господин Борисов, който започна този процес. На няколко пъти бяхме много близо от това да влезем и ни спираха чисто политически решения, най-вече в Нидерландия тогава.
В български медии тези дни се появи информация от дипломатически източници в Брюксел, че България сама ще реши къде и как ще извършва контрола по границата с Румъния след влизането си в Шенген по суша. Какво означава това на практика?
Когато идвам на работа в Страсбург, в Европейския парламент, отсядам обичайно от другата страна на Рейн, в Германия. Хотелът ми се намира там. Тази сутрин имаше две патрулки, които стоят на „Еуропа Брюке“, и просто наблюдават трафика, който минава. И ако видят нещо подозрително, нещо, което на база оценка на техния риск, им казва, че вътре може да има проблем, отбиват колата и проверяват само нея, а трафикът си продължава. Такова нещо съм виждал на няколко места в Европа, най-вече на границата между Франция и Германия, където беше въведен отново граничен контрол. В Австрия го има същото, на границата с Бавария. Там съм го виждал. Включително в Словения и в Хърватия. Тогава, когато Хърватия вече беше пълноправен член на Шенгенското пространство. Първо е временна мярка, такава, която цели да предотврати нелегална емиграция и второ, тя не спира трафика. Никой не те спира на общо основание да ти иска личната карта или някакъв друг документ за самоличност. Например между България и Гърция може да има две патрулки от двете страни на Кулата-Промахон, които да наблюдават, особено за коли, които не са с българска и гръцка регистрация. Но в сравнение с това, което е в момента, ще ни се стори приказка. В момента по два дни се чака на границата във Видин, толкова и в Русе, през лятото на Кулата е по осем, девет, десет часа на 40 градуса. Надявам се това да остане в историята.
Планирате ли, ако всичко мине по план, и от 2025 г. пълноправно сме в Шенген, отново да извършите акция, може би с ТИР, да обиколите границите и да видите как се случват нещата на практика?
Това би било много добър завършек на една битка, която водя от 2017 г. тук, в Европейския парламент. Ще ми се с очите си да видя как тези момчета и момичета, които издържат семействата си, карайки по 40 тона по магистралите в Европа, не губят повече ценно време по границите, а вместо това си вършат работата, изкарват добри пари и се прибират при семействата си. Струва ми се много добър завършек на тази кампания.
Ако трябва да обобщим, на 1 януари 2025 г. ли ще отворим шампанското за Шенген?
Ще ви кажа на 12 декември вечерта, като преди това аз самият планирам да направя няколко посещения на границата заедно с колеги от Румъния. Но за това малко по-късно. На финалната права сме. Малко търпение и си мисля, че може да ни се възнаградят усилията, които са полагани толкова много време.