„Договорено!
България получава близо 1 млрд. лева допълнително за справяне с COVID кризата. Това са целеви средства за предприятия, фирми, публични институции.
Още през зимата, когато COVID „удари“ Европа, знаех, че каквото и да предприеме ЕС, трябва да е бързо. Затова и когато лично се заех с инструмента за справяне с кризата REACT-EU си обещах да докажа, че за ЕС думата „бързо“ не е фантазия.
Само за три месеца, след преговори и безсънни нощи в таблици и изчисления, днес се споразумяхме.
Страната ни вече е подготвена и има изграден механизъм да насочва финансирането от близо половин млрд. евро към най-нуждаещите се чрез оперативните програми – с грантове и финансови инструменти в подкрепа на малките и средни предприятия; с подпомагане на предприемачи и самонаети лица; с инвестиции в здравеопазването.
Държавите ще възстановяват със задна дата разходите за спешните мерки. Това означава, че правителствата ще могат да покриват вече извършени плащания от 1 февруари 2020 г. насам. Средствата ще могат да бъдат използвани до края на 2023г., както предложих.
Сега остава най-важното – ЕС да изглади вътрешните си противоречия, за да може дългосрочният бюджет да бъде факт и да върши основната си работа – да помага на хората.“
Това написа българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков във фейсбук, на 18 ноември, веднага след като стана ясно, че институциите на ЕС са постигнали предварително споразумение по инструмента REACT-EU, който ще осигури 47,5 милиарда евро за мобилизиране на допълнителни ресурси и мерки за смекчаване на непосредствените последици от кризата с COVID-19
Институциите на ЕС постигнаха предварително споразумение за мобилизиране на допълнителни ресурси и мерки за смекчаване на непосредствените последици от кризата с COVID-19.На 18 ноември Европейският парламент и Съветът на ЕС приключиха преговорите за предоставяне на помощ за възстановяване от кризата във връзка с пандемията и нейните социални последици и за подготовка за зелено, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката на ЕС (REACT-EU). REACT-EU ще осигури 47,5 милиарда евро през следващите две години. Ресурсите ще бъдат предоставени чрез структурните фондове на ЕС, като 37,5 милиарда евро ще бъдат разпределени за 2021 г. и 10 милиарда евро за 2022 г. Операциите, обхванати от споразумението, следва да бъдат допустими от 1 февруари 2020 г. Също така държавите членки могат да използват тези ресурси до края на 2023 г., по-дълго от първоначалното предложение на Комисията, която беше определила срок от 2022 г. Ресурсите ще бъдат разпределени в съответствие с принципа за партньорство, включвайки местни и регионални власти, както и органи, представляващи гражданското общество и социалните партньори. Други въпроси, които бяха договорени:
КонтекстREACT-EU е предложение на Европейската комисия за справяне с икономическите последици от пандемията, под формата на изменение на Регламента за общите разпоредби, определящ текущия програмен период на политиката на сближаване. То идва след две по-ранни законодателни предложения, свързани с политиката на сближаване, Инвестиционната инициатива за реакция срещу коронавируса (CRII) и Инициативата за реакция срещу коронавируса плюс (CRII+), които изменят правилата за регионалните разходи, за да улеснят възстановяването. Допълнителните ресурси в REACT-EU ще дойдат от Инструмента за възстановяване на Европейския съюз. |