През 2023 г. по линия на оперативните програми на ЕС България ще може да получи финансиране в размер до 3,4 млрд. лева. Това стана ясно след приключилите късно снощи тристранни преговори за годишния бюджет на Европейския съюз.
За седма година единственият българин в преговорите между Еврокомисията, Съвета на ЕС и Европейския парламент е българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков.
„През 2023 г. страната ни ще получава плащания само по вече започнати преди години проекти от стария програмен период. Настоящият период 2021-2027 г. у нас на практика не е започнал, защото доскоро нямахме нито една одобрена програма, а и нито един проект не е изпратен за предварително одобрение. Това фактически означава, че по отношение на кохезионната политика към днешна дата страната ни все още е нетен донор и не очаква никакви плащания от Брюксел,“ заяви Новаков.
Одобреното за България финансиране е предвидено за вече стартирали инвестиции и проекти по линия на Структурните и Кохезионния фонд, както и Общата селскостопанска политика. Според предварителните разчети на Европейската комисия общо за транспортна и градска инфраструктура, подкрепа на бизнеса и иновациите, околна среда, заетост и образование България може да очаква до 1.9 млрд. лв. Средствата са от Европейски фонд за регионално развитие, Кохезионния фонд, Европейския социален фонд и Инициативата за младежка заетост.
За развитие на селските райони и земеделието са предвидени до 890 млн. лв., а за директни плащания и пазарни мерки в подкрепа на стопаните – до 1.5 млрд. лв. До 268 млн. лв. се предвиждат по механизма REACT-EU за възстановяване от ковид пандемията. Това ще е и последната година, в която държавата ще може да се възползва от плащания по инструмента.
Общият размер на бюджета на ЕС за 2023 г. възлиза на 169 млрд. евро.
По рано Европейският парламент гласува и прие позицията си за преговори за бюджета, в която Андрей Новаков настоя за над 50 млн. евро увеличение на средствата в 6 направления.
Сред тях са допълнителни средства за инфраструктура за цифрови услуги (Механизъм за свързване на Европа), подкрепа дейността на ключови европейски структури като Европейската прокуратура, ОЛАФ, Европейски фонд за отбрана (ЕФО), подкрепа за военна мобилност и Инструмента за финансово подпомагане за управлението на границите и за визите.