„Гордост е, че повериха на българин да пише правилата, към които ще се придържа Европа в следващите 7 години. Съфинансирането за бедните общини щеше да е едва 70 %, стигнахме до 85 %, ще спестят от собствено участие и да насочат към по-полезни за хората дейности“
„За регионите в преход средствата са 70 % – София и Югозападния регион, вместо първоначалните 60 %. Най-богатите региони в ЕС получават около 50 %. Всички останали региони ще получат 85 % съфинансиране, 11,5 млрд. са общите средства за сближаване“, обясни той.
„Парите за развитие на селските райони ще се считат за земеделие, значително повече пари ще получим за следващите 7 години. Повече от средното за ЕС получаваме. Ще има картбланш за забавени проекти. Няма да има значителна загуби на евросредства. Значителна част от тези 330 млрд. ще покрият почти всяка сфера на живота“, коментира евродепутатът. И допълни:
„Програмата за образование и наука е разделена на двете. Програмата за конкурентноспособност и разполага с над млрд. за малкия и среден бизнес, те ще влязат директно там“.
„По-скептичен съм електромобилите – не са 100 % екологични. Те не отделят вредни емисии, но ги включваш в мрежата, електричеството е създадено с отделяне на вредни емисии. Въглероден диоксид ще има по-малко, но друго замърсяване ще има.
ЕК трябва да създаде протокол за действие в кризисни моменти. ЕС изтегли заем, но ще има и буфери. ЕС ще започне да връща средствата със собствени приходи, а не с вноски от държавите-членки. Парите на ЕС са срещу реформи, например върховенството на закона“, сподели Новаков.„ЕС не може да ни принуди да приемем Истанбулската конвенция, особено след като КС се е произнесъл. Ако харчиш повече отколкото получаваш, евросредствата ще бъдат замразени, но това няма да се случи за социалния фонд. 200 млн. евро целево инвестиции ще получи Северозападния регион за целия програмен период“, завърши Андрей Новаков.
ℹ Цялото интервю проследете във видеото