В студиото на предаването „Брюксел 1“ в Страсбург българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков Пенкова коментира предстоящата кампания за европейските избори и проблемите с членството ни в Шенген и Еврозоната.
„В предизборната кампания 2 в 1 няма да се откроят важните европейски теми за България. Аз не мисля, че ще успеем да поговорим и дебатираме на европейска тематика по европейски въпроси, които са толкова важни в момента. Считам, че по-голямата част от кампанията ще премине под знака на националните въпроси, на ротация, на коалиция, на сглобки и на бъдещи потенциални правителства. Предполагам, че това ще доминира, донякъде съвсем естествено, защото хората ще се наложи да гласуват и за депутати, които ще виждат всяка седмица, когато се връщат от Народното събрание и на този фон ще е много трудно да говориш за нещо, което на тях им се струва малко абстрактно“, заяви евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков.
Той допуска, че това е урок, който трябва да научим, защото „не е редно постоянно да догонваме, да се адаптираме към нещо, което вече се е случило, а напротив, да добием самочувствие, да диктуваме в Европейския парламент и нашия интерес, и нашата гледна точка“.
По отношение на Плана за възстановяване и устойчивост, по чието изпълнение България се забавя, Новаков направи ретроспекция към месец април 2021 година, когато приключваше мандатът на последното редовно правителство на ГЕРБ и „Обединените патриоти“.
„Тогава Томислав Дончев беше изготвил, под ръководството на Бойко Борисов, Плана, който беше готов на 99% и имаше положителна предварителна оценка от Европейската комисия,“ заяви той. На въпрос тогава не беше ли по-далновидно да се внесе ПВУ в ЕК, за да може навреме да започне работата по заложените в него проекти, Новаков отговори:
„ПВУ не е беше внасян в ЕК, защото тогава беше редно следващото служебно правителство или Народното събрание, ако прецени, да го внесе. Но това, което направи служебното правителство, е да каже „Няма как да внесем план от ГЕРБ“. Оказа се, че ни е нужна година и половина да редактираме този план, след което ни го върнаха с една папка с грешки. В крайна сметка ни го одобриха след 2 години, след като одобриха на всички останали и сега 2 години преди крайния срок по този план ние сме усвоили 3% от него. По отношение на европейските структурни и инвестиционни фондове България е предпоследна в Европа – нещо, което е нечувано и невиждано, откакто сме членове на Европейския съюз, зад нас е само Малта.“
Андрей Новаков се надява България да има редовно правителство, което да издържи повече от няколко месеца, за да има хора, които да влязат в преговори с европейските институции за Еврозоната, за Шенген и за Плана за възстановяване с хоризонт по-дълъг от 3 месеца, защото сега хората, които стоят от другата страна на преговарящата маса, знаят, че този човек след един месец няма да е министър и не може да поема ангажименти.
По отношение на влизането ни в Еврозоната, той е на мнение, че България няма да влезе на 1 януари 2025 година, но по-късно през годината можем да получим твърди гаранции за присъединяване. Единствената пречка пред страната ни, според него, е инфлацията, която е над средното ниво.
ℹ️ Целия разговор вижте във видеото ⬇️