След COVID-19 – възстановяване с поглед към следващото поколение на ЕС – #NextGenerationEU
#EUsolidarity 🇪🇺 🤝 #StrongerTogether #UnitedInSolidarity #ЕвропаСрещуCovid19 #EuropeansAgainstCovid19
Българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Ева Майдел:
„Задължително беше ЕК да направи такова смело и амбициозно предложение, защото очакванията на гражданите и бизнесите от цяла Европа бяха много големи. В момент сме, в който ЕС трябваше да докаже полезността си. Няма смисъл да говорим за регулация на финансовите пазари или гумите на автомобилите, ако ЕС не може да помогне на хората, останали без работа, на компаниите, останали без доставки или клиенти.
Средствата, които страната ни ще получи, трябва да бъдат инвестирани по начин, по който ще ни направят конкурентоспособни. Време е да не разчитаме основно на евтината работна ръка като предимство, а на стоки и услуги с добавена стойност, за да привличаме повече инвестиции и по-високи доходи.
Едно от направленията, в които е добре да се инвестира, е енергийна ефективност – не само на сгради, но и на енергоемки производства. Важно е да стимулираме нисковъглеродната енергетика, финансирайки възобновяеми източници и технологии и инфраструктура за запазване на електроенергията. Да се даде допълнителен тласък на усилията на правителството за дигитализация на административни услуги. Средствата могат да се влагат и в умни градски системи за ефективен контрол на енергия, трафик, качество на въздуха. Тъй като образованието ми е лична кауза, за мен е задължително да се инвестира в образователна инфраструктура. Пример е наскоро обявената програма за изграждане на STEM центрове в училища на стойност 20 млн. лв., където по интерактивен начин да се преподава физика, биология, програмиране, роботика и други предмети, които да помагат на младите за професионална реализация.
Макар европейските лидери да обсъждат темата на Европейския съвет на 19 юни, историята показва, че толкова важно решение и споразумение между ЕП, ЕК и Съвета на ЕС няма как да се вземе от първия път. Още повече че е нужно единодушие, а лидерите ще дискутират дистанционно. Очаквам Съветът да постигне консенсус през юли, за да може през есента да има договорка с Европарламента и средствата да са налични от началото на 2021 г. В ЕП вече започнахме неформални обсъждания и има доста конкретни идеи за подобряване на предложението на ЕК, които се надявам да бъдат приети от правителствата.“