Европейския парламент одобри идеята един камион да бъде обработват средно за 60 секунди на вътрешните граници на ЕС.
Това би трябвало да е първата задача на новия комисар по транспорта, заяви българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков.
Според него сега на границата има много институции, чието място не е там. На опашката има камиони вече проверени на влизане в ЕС.
„Намирам за ненормално един камион да чака 3 дни на границата – шофьорът да е без храна, вода и тоалетна, а фирмата да губи 200 евро. Ако това се промени, милиарди ще останат в икономиката. Когато пътувах с един ТИР, на запад от България даже искаха подкуп. Общо в Европа все по-малко хора искат да работят такава работа и професия“, каза Андрей Новаков в предаването „Тази неделя“.
Според него сега на границата има много институции, чието място не е там.
ℹ️ Припомняме, че идеята на българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП – обработването на документи на европейските граници да е 60 секунди, датира от август 2022 г, като мярка за премахване на километричните опашки по границите след многократни призиви и инициативи за намиране на трайно решение на проблема и осигуряване на достойни условия за труд на шофьорите. Тогава Новаков инициира петиция, под която се подписаха над 44 000 български граждани и бе внесена в ЕП. Въз основа на неговата петиция на 10 април 2024 г. ЕП прие резолюция за създаване на стандарт за целия ЕС от средно една минута за обработка на тежкотоварни превозни средства на граничните пунктове в ЕС.
|
Той коментира и новите правила за мигрантите в ЕС, според които процедурата за проверка ще е на самата граница.
„Пет дни ще се прави проверка и ако не докаже кой е, откъде е и защо идва в Европа, ще трябва да се връща обратно. Ще има повече солидарност в ЕС при разпределяне на хората с права да останат. Нелегални мигранти не може да влязат в ЕС, ако не докажат че бягат от война – връщат се обратно“, обясни евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП.
Европейският парламент окончателно прие новите правила за приемане на мигранти. Предвижда се хората, които нямат право да остават в ЕС, да бъдат по-бързо връщани в страните, от които идват. Освен това се въвежда и задължителна солидарност между държавите в разпределянето на бежанците.
Андрей Новаков обясни и че по европейското законодателство, ако у нас влязат 27 души, които имат право на статут, но ги разпределят в Полша, а тя откаже, ще трябва да заплати 20 000 евро.
„Това ще се прави, за да му намери подслон, за да му осигури помощ или годишна издръжка. Това е за разходите, защото така или иначе този човек няма право да остава повече от година, така че това е една първоначална вноска която, държавата трябва да направи към България за да компенсира. Но и България трябва да плаща, ако откажем да приемем мигранти“, заяви той.
Според него всичко, което става с МВР и се говори за службите, се следи повече, отколкото българите си мислят.
„Всяка информация се изпраща в Брюксел до края на деня. За съжаление, всичко, градено с години, бе заметено за ден. Това би забавило приемането ни в Шенген по суша. Липсата на политическа култура е премиер да говори, че дадени служби, които са на негово подчинение, се занимават с наркотици“, заяви Андрей Новаков.
ℹ️ Повече по актуалните теми за България и ЕС – вижте във видеото