Andrey Kovatchev -Persin Island -Belene_concentration_camp - 03.06.2023

Трябва да предаваме паметта на младите поколения, за да няма никога повече политическо насилие в България. Политиците трябва да реализират своите идеи по демократичен начин.


Това каза българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП и председател на българската делегация на ЕНП в ЕП д-р Андрей Ковачев, който бе сред участниците в поклонението в памет на жертвите на тоталитарния комунистически режим в бившия Втори обект на концлагера „Белене“  – честването се поднови след тригодишно прекъсване.

„За да не се повтарят ужасите от миналото, трябва да предаваме паметта на младите, не за да искаме мъст и насаждаме отмъщение, а за да има помирение, а то преминава през покаяние и през уважаване на паметта на страдалците, преминали през ужасите на комунистическия режим“, каза още Ковачев. 

Andrey Kovatchev -Persin Island -Belene_concentration_camp - 03.06.2023„Ние сме в дълг към хората, пострадали от комунистическия режим. През това място са преминали много достойни българи, български политици, български офицери и генерали, които са били просто срещу режима. Ние сме в дълг към тях, както и към техните семейства, към нашата съвест, защото тук трябва да има мемориален комплекс, където да се пази паметта за комунистически зверства и комунистическата диктатура, която не е предоставяла никаква възможност на тези, които са искали да изразят своето мнение свободно, да го направят“, подчерта евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП.

„Надявам се, че новото Народно събрание в България ще приеме с мнозинство няколкото проектозакона за промени в закона от 2000 г. за обявяване на комунистическия режим за престъпен и по-конкретно за това комунистическите символи да не бъдат на обществени места“, подчерта Ковачев.

Той добави, че те част от нашата история, „всичко е част от историята ни, но то трябва да бъде в учебниците, да бъде преподавано в университетите и училищата, да бъде в музеите, но не и на централните обществени места на нашите градове, в населените ни места“. 

Ковачев призова бъдещото редовно правителство да обяви за национален паметник на културата Втори обект на бившия концлагер „Белене“ и да се осигури финансиране за създаване на мемориален комплекс по примера на други държави като Полша, Чехия, Унгария, Германия. 


Стотици се включиха днес в поклонението в памет на жертвите на тоталитарния комунистически режим в бившия Втори обект на концлагера „Белене“, възстановено след тригодишно прекъсване.  На мястото се събраха бивши лагеристи и близки на жертвите, дошли от различни краища на България и от Турция. Всички те си спомниха тежките моменти, преживени в лагера, споделиха своите истории, оставили дълбоки следи в живота им. 


ℹ Лагерът „Белене“ е създаден през 1949 г. и се превръща най-големият концлагер за политически противници на Българската комунистическа партия. Той съществува до 1987 г. с различни периоди на прекъсвания. През килиите му са преминали около 20 000 затворници, сред които лекари, поети, земеделци, учители, както и български турци, арестувани за съпротива срещу насилственото преименуване.  

Поклонението в памет на жертвите на лагера се провежда от 1990 г. 

Кои са в инициативната група за възстановяване на годишното поклонение на „Белене“?

Инициативната група за възстановяване на годишното поклонение в памет на жертвите на лагера „Белене“ включва:

  • граждани от страната, както и българи от Чехия, Великобритания и САЩ;
  • Съюзът на репресираните от комунизма – памет с председател Лиляна Друмева;
  • Гражданската организация „Справедливост, права и културно сътрудничество на Балканите“, обединила бившите жертви на „Белене“ от времето на „възродителния процес“ и техните близки с председател Сафие Юрдакул;
  • Съюзът на репресираните от комунистическия режим с председател доц. Драго Михалев;
  • партия „Обединени земеделци“ с председател Петя Ставрева;
  • БЗНС с председател Илия Зюмбилев (и в двете земеделски партии има много наследници на жертви на комунистическия режим, включително и такива от лагера „Белене“);
  • Дискусионен клуб „Свободна България“ с председател Даниела Беличовска;
  • д-р Андрей Ковачев, евродепутат, инициатор на множество събития за преосмисляне на комунистическото минало;
  • Корнелия Маринова, кмет на гр. Ловеч, един от малкото представители на местната власт, ангажирани с паметта към жертвите на комунистическия режим;
  • Евгений Михайлов, режисьор и общественик, ангажиран с темите за комунистическото наследство и метастазите му;
  • проф. Вили Лилков, изследовател на комунистическия период и автор на книги, посветени на жертвите на тоталитарното управление на БКП;
  • Касим Дал, политически затворник от комунизма, председател на фондация „Свобода и достойнство“;
  • Ванцети Василев – писател и политически емигрант при комунистическия режим;
  • Стойко Стоянов, главен редактор на сайта Faktor.bg;
  • Борислав Скочев, автор на документалното изследване „Концлагерът Белене 1949-1987“;
  • Георги Михайлов, историк, основател на сайта desehistory.com, член на УС на фондация „Истина и памет“;
  • Христо Христов, журналист и изпълнителен директор на фондация „Истина и памет“.

Инициативата се подкрепя от Атлантическия съвет на България.