Vladimir Urutchev
Владимир Уручев ГЕРБ/ЕНП за Евранет Плюс - БНР

„Това беше едно много силно и успешно председателството на България на Съвета на ЕС.
Темата за Западните Балкани – #WesternBalkans не просто беше повдигната, а имаше реални действия, които ще спомогнат за разрешаването на проблемите и региони ще започнат да вървят напред.“

Коментира Уручев. В интервю за Радио Видин той допълни още, че големи успехи има в областта на енергетиката и директивата за възобновяеми енергийни източници.  


„Това, което се случва в енергетиката, е безпрецедентно. За 4 години откакто е създаден Европейският енергиен съюз имаме тотална законодателна промяна“
, заяви евродепутатът, който е ядрен инженер.

Той уточни, че за австрийското европредседателство, което започна от 1 юли, ще останат само две-три досиета, с което ще бъде завършено цялото законодателство на ЕС в енергетиката. 

Евродепутатът обясни, че по определени теми в ЕС има безпрецедентна солидарност и енергетиката е една от тях. 

„Нови правила за пазар, нови цели по отношение на възобновяемите енергийни източници, нови цели за енергийна ефективност, за въглеродния диоксид, които са приети и ще действат от 2021 г. Става въпрос за 40% намаляване на въглеродния диоксид в енергетиката. И това е едно от най-големите предизвикателства, с които трябва да се пребори ЕС“, посочи Уручев. 

 

Много от страните в ЕС са приели програми за прекратяване използването на въглища. 

„Светът е тръгнал по посока изчистване на енергетиката от всякакви замърсявания, а това означава възобновяема енергия“, допълни Владимир Уручев.

Очаква се новата цел до 2030 г. да е около 30% възобновяема енергия в крайното потребление.


Чуйте цялото интервю с българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП в аудио файла: