Andrey Kovatchev
Андрей Ковачев – евродепутат от ГЕРБ/ЕНП, зам.-председател на Групата на ЕНП в Европейския парламент и ръководител на българската делегация в Групата на ЕНП (ГЕРБ) за Евранет Плюс - БНР

Трафикът на хора се разглежда като модерна форма на робство и е сред видовете престъпления, които бележат най-бърз ръст. Цифровите технологии, миграционните потоци и кризата с COVID-19 създават нови рискове и предизвикателства.

Страните в ЕС са регистрирали 14 145 жертви на трафик на хора през 2017-2018 г., като 72% от тях са били жени и момичета, показва доклад на Европейската комисия. Близо една четвърт от всички жертви са били деца. За около 60% от регистрираните жертви целта на трафика е била сексуална експлоатация, в други 15% от случаите целта е била принудителен труд, а за още 15% – просене, изваждане на органи или домашно робство. Близо половината (49%) от жертвите са били граждани на ЕС. Почти три четвърти от регистрираните трафиканти са били мъже, като повечето са били граждани на ЕС.

Какви са мерките на ЕС, свързани с трафика на хора, чуйте коментара на българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП, зам.-председател на Група на ЕНП в Европейския парламент и Председател на българската делегация в ЕНП в ЕП д-р Андрей Ковачев:

Andrey Kovatchev

„На последната пленарна сесия на Европейския парламент беше гласуван доклад за прилагането на директивата относно предотвратяването и борбата с трафика на хора и защитата на жертвите от него. Тази директива трябваше да бъде транспонирана до 2013 година, въпреки това не всички страни са го направили, почти десет години след приемането на директивата. Основните препоръки на Европейския парламент към Европейската комисия е публикуване на специална стратегия на Европейския съвет за премахване на трафика на хора, пълно и последователно прилагане на директивата и предоставяне на адекватни финансови ресурси за справяне с трафика на хора от Европейските фондове. Това са фондовете „Убежище, миграция и интеграция“ или фонда за „Вътрешна сигурност“. Има едно направление „Дафне“, в рамките на програмата „Граждани, равенство, права и ценности“ и е заложено в новата финансова рамка. Също така организирането на информационни кампании и предоставянето на помощ на жертвите, а също така и на потенциалните жертви. Това са основните насоки, които бяха приети в резолюцията, която прие Европейския парламент.“

Андрей Ковачев отбеляза, че има няколко проблемни аспекта:

„Един от тях е в контекста на убежището и миграцията, където знаем, че имаме сериозен проблем, който се дискутира от десетилетия. Как да се справим, от една страна, с ограничаване на миграцията към ЕС на бежанските потоци от Африка и Близкия изток. От друга страна, тези, които имат нужда от закрила, да получат тази адекватна закрила от страните членки до момента, когато е нужно и след това да бъдат върната в страните, чиито граждани са те.“


ℹ Чуйте в аудио файла целия коментар на българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП д-р Андрей Ковачев⬇