
Търговска война между Брюксел и Вашингтон би нанесла щети върху глобалната търговия, затова се стремим към конструктивен диалог.
Това коментира за „24 часа“ българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Ева Майдел
– Г-жо Майдел, Мюнхенската конференция по сигурността като че ли повдигна повече въпроси, отколкото отговори за бъдещите отношения между ЕС и САЩ. Речта на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс от петък беше определена от мнозина като атака по съюза. Как вие тълкувате изказването на американския вицепрезидент?
– Виждаме, че глобалният ред се променя. Влиянието на т. нар. средни сили се увеличава. Започналата преди години надпревара между САЩ и Китай навлиза в нова фаза. Като се има предвид всичко това, влошаването на отношенията между САЩ и ЕС в този момент е лоша новина и за двете страни.
Що се отнася до самата реч, аз не бих казала, че тя обозначава някакво начало на атака или противопоставяне от страна на САЩ. Всъщност имаше очаквания за обявяването на доста по-остри мерки от американска страна, което не се случи. В този смисъл смятам, че обявяването едва ли не на края на трансатлантическата връзка е силно прибързано и преувеличено. Ние имаме нужда от поддържане на сътрудничеството като принцип.
– Френският президент Еманюел Макрон свика европейските лидери на извънредна среща на върха в Париж в понеделник заради войната в Украйна и след разговора на Доналд Тръмп с руския лидер Владимир Путин. Имате ли информация какво точно ще се обсъжда в Париж и какви бяха отзивите в Мюнхен за разговора между президентите на САЩ и Русия?
– Имах среща с бившия външен министър на Украйна Дмитро Кулеба и с Александър Камишин – съветник на президента Зеленски по стратегическите въпроси, в Мюнхен бяха и много лидери от европейските институции, по-късно имах срещи и с някои конгресмени и украински депутати. Нашето послание е ясно: не може да има споразумение за Украйна без участието на самата Украйна. Проблем е, че Европа няма собствен план за постигането на мир. Затова срещата в Париж е важна, защото тя трябва да постави началото на създаването на такъв план на ЕС, който да постига стабилен и честен мир.
– Какво смятате за призива на украинския президент Володимир Зеленски за създаването на обща европейска армия?
– Това не е нова идея. Последно беше повдигната от премиера на Италия Джорджа Мелони. Това не е лесен въпрос, защото това означава повече разходи за отбрана в момент, когато европейските икономики не са в най-добрата си форма.
Една европейска армия трябва да бъде обмислена, как тя ще действа в рамките на НАТО, в отношенията си с националните армии и т.н. Въпросът е, че това, ако пристъпим към него, е мярка за бъдещето. В момента много повече се решава бъдещето на Украйна, как ако се започнат преговори да се запазят интересите на украинците от честен мир, както и на европейците. Ние, като европейци, като българи, в момента имаме общи интереси с украинците – да се постигне мир, който да не дава възможност на Русия само да се прегрупира и да събере сили за нови инвазии.
– През последните дни в някои западни медии се появиха материали, в които европейски дипломати предупреждават, че комуникацията между Брюксел и Белия дом в момента не съществува. Какво може Брюксел да очаква от новата американска администрация?
– Още когато Доналд Тръмп спечели изборите, аз казах, че ни очаква по-сложен период, в който отношенията ще бъдат базирани на трансакционната или ексел политиката и като резултат Европа е добре да мисли как може да се адаптира към новата администрация. Виждаме, че на този етап въвеждането на мита към ЕС не се случва.
Въпреки че новата американска администрация може да има различен подход към международните отношения, ЕС е готов да защитава своите интереси и ценности. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен подчерта, че Брюксел желае конструктивен диалог със САЩ, но е готов да реагира твърдо, ако бъде несправедливо атакуван. Вярвам, че чрез проактивен подход и единство ЕС може да укрепи трансатлантическите връзки и да се адаптира към новите предизвикателства, като същевременно защитава интересите на своите граждани.
– Една от най-коментираните теми през последните седмици е увеличаване на митата от президента на САЩ Доналд Тръмп. Подготвен ли е Брюксел за търговска война?
– Решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да наложи 25% мита върху вноса на стомана и алуминий представлява сериозно предизвикателство за трансатлантическите търговски отношения. Европейският съюз е подготвен да защити своите икономически интереси и вече обмисля ответни мерки, в случай че тези мита влязат в сила. Въпреки това нашата цел не е ескалация на търговско напрежение, а намиране на взаимноизгодни решения чрез диалог и преговори. ЕС вижда възможност за преговори с администрацията на Тръмп, за да избегне търговска война и да укрепи двустранните отношения. Търговията между ЕС и САЩ е 30% от цялата глобална търговия и влизането в една търговска война би нанесло щети върху цялата глобална търговия.
– Преди седмица Париж събра лидери от цял свят на срещата на върха по въпросите на изкуствения интелект (ИИ). Тогава Ванс отправи критики към Закона за цифровите услуги на ЕС, като заяви, че тежките регулации задушават изкуствения интелект. Защо има голямо разминаване в подхода на ЕС и САЩ за развитието на ИИ технологиите и изостава ли съюзът заради прекомерни регулации?
– Американците гледат на развитието на ИИ като на надпревара. В ЕС ние гледаме на това по съвсем различен начин. Част от европейския начин на мислене, и то по много теми, е как да бъде защитен гражданинът и неговите права. Аз лично съм наясно, че това е технологична вълна, която няма да остави нито един сектор непроменен, подобно на електричеството през XIX в. Но именно за това според нас, европейците, трябва да се слагат правила, които да насочат ИИ към правилната му употреба. За мен ЕК трябва да влезе в диалог с технологичния сектор и да коментират тези правила – особено Закона за ИИ. В подзаконовите актове могат да се подобрят някои от дефинициите, така че европейските компании да нямат пречки да развиват ИИ, когато той не застрашава обществото.
– По време на форума в Париж беше обявено, че ЕС ще инвестира 200 млрд. евро в ИИ посредством EU AI Champions и Invest AI. Какво представляват двете инициативи и кои са основните им цели?
– Инициативата EU AI Champions има за цел да мобилизира 200 милиарда евро за инвестиции в изкуствен интелект в Европа, като включва 150 милиарда евро, обещани от частни инвеститори, и допълнителни 50 милиарда евро от Европейския съюз в рамките на програмата InvestAI.
EU AI Champions има за цел да позиционира Европа като лидер в развитието и прилагането на изкуствения интелект. Инициативата има и други цели като опростяване на регулациите за ИИ, които да насърчават иновациите и конкурентоспособността в европейския сектор на изкуствения интелект. Освен това тези средства ще отидат и за инвестиции в инфраструктура, включително изграждане на “гигафабрики” за обучение на сложни ИИ модели в рамките на ЕС.