Andrey Kovatchev
Андрей Ковачев – евродепутат от ГЕРБ/ЕНП, зам.-председател на Група на ЕНП в Европейския парламент и Председател на българската делегация в ЕНП в ЕП

Българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП, зам.-председател на Група на ЕНП в Европейския парламент и Председател на българската делегация в ЕНП в ЕП д-р Андрей Ковачев, в интервю за предаването „Добър ден, България“ на Радио „Фокус“

Водещ: На срещата на върха на държавните и правителствени ръководители на Европейския съюз /ЕС/ вчера не бяха взети практически решения за въвеждането и използването на сертификати за ваксинация в общността. Има много нерешени въпроси, съгласуването на които ще отнеме поне 3 месеца, съобщи ръководителят на Европейската комисия /ЕК/ Урсула фон дер Лайен. ЕС е ваксинирал около 6,4% от населението си срещу коронавирус с една от двете необходими дози. ЕК очаква значително увеличение на броя на дозите ваксини от всички доставчици през следващите месеци. Има ли обаче ЕК механизми, за да се противопостави на забавените доставки на ваксини – това е една от посоките на разговора, който следва с евродепутата от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев?

Господин Ковачев, какви са новините от срещата, която имахте с доставчиците на ваксини за Европа?

Андрей Ковачев: Вчера бяха поставени от колегите много остри въпроси за забавянето на доставките към шефовете на фармацевтичните компании, с които Комисията има договори. Те поеха обещание, или ангажимент, или обяснение, или както искаме можем да го кажем. Първо дадоха разбира се обяснение, че е много трудно производството на всяка от ваксините. В една ваксина има стотици компоненти, съответно веригите на доставки са много комплицирани, сложни и обещаха, че оттук нататък всеки ден ще се увеличават производствените капацитети на своите компании, така че договорите, които са подписани, да бъдат спазвани. Това са поели като ангажимент. Европейският съвет ще помага за увеличаване на този производствен капацитет, защото нашата цел е не да съдим, не да се наказваме или да говорим за тези неща, а да доставим по най-бързия начин най-много ваксини до всеки европейски гражданин, за да може той, ако иска да се ваксинира, да го направи и колкото се може по-бързо да възстановим икономическия и социален живот в Европа, разбира се и в света.

Водещ: Ние разбираме тази основна крайна цел за възможно по-бързо ваксиниране на населението на ЕС, но все пак обикновените хора се питат няма ли предвидени клаузи в тези договори за неустойки спрямо фармацевтичните компании? С вързани ръце ли е ЕК в тази ситуация? Може ли да бъде по своеобразен начин изнудвана, заради това че основната цел е ваксиниране на населението?

Андрей Ковачев: Не, разбира се. Както във всеки търговски договор може да се използват всички инструменти, които са на разположение за неустойки, и неплащане на цялата сума. Но основното все пак е заедно да помогнем на тези компании да могат да увеличат производствения капацитет и да си спазват договорите, които са подписали. Преди малко казах за тези вериги на доставки на компонентите на ваксините, които трябва да бъдат осигурени в огромни количества. Говорим тук не само за десетки милиони, а за стотици милиони, за милиарди дози, които трябва да бъдат произведени не само за ЕС. Беше ясно заявено на шефовете на фармацевтичните компании, че доставките трябва да бъдат предвидими, както е записано в договорите. Това е основният елемент и трябва да има подготовка за това, ако вариантите на вируса бъдат такива, че сегашните ваксини не ги покриват. По най-бързия начин фармацевтичните компании да са готови да осъвременят ваксините. Става въпрос, че са нужни около 100 дни, ако е нужна нова ваксина, която да покрива възможни бъдещи мутации на вируса. Засега няма такава нужда, защото всички варианти на вируса се покриват от сегашните ваксини.
А иначе за производствените капацитети, да, компаниите обещаха, че те ще увеличат капацитетите и ще изпълняват своите договори. Знаем, че в България днес и утре ще пристигнат също.

Водещ: Преди дни чухме обясненията, че забавянето и намаления капацитет към ЕС е заради увеличените доставки за Великобритания, беше ли това изтъкнато като една от причините и на срещата, която имахте?

Андрей Ковачев: Този въпрос беше многократно зададен на шефа на „АстраЗенека“. Той каза, че произведените на територията на ЕС, предимно в Нидерландия, дози остават в ЕС и че както ЕС, така и Великобритания е инвестирала в производството на ваксини, така че и за Великобритания има съответни количества, но не потвърди това, че ваксини, които са били предназначени за европейския пазар, са отишли във Великобритания. Беше повдигнат и въпросът, че при наличие на такива данни има вероятност ЕС да наложи забрана за износ на ваксини, които се произвеждат на територията на ЕС, докато не се изпълнят договорите, които са сключени с ЕК. Това беше доста остро поставено на всички шефове на фармацевтични компании.

Водещ: Има ли нагласа сред държавите-членки на ЕС за търсене на алтернативни доставки на ваксини, извън договорените от ЕК, както направи Унгария?

Андрей Ковачев: Всеки производител има своята възможност и право да поиска авторизация за използване на ваксините на територията на ЕС в Европейската медицинска агенция и да изпълни процедурата, която е нужна за това, така че зависи от производителя. Засега, ако се изпълняват ангажиментите на фармацевтичните компании, тези бройки, които е договорила за тази година ЕК, това са над 2,3 милиарда дози за ЕС, трябва да бъдат достатъчни за ЕС. Разбира се, сега очакваме три други ваксини, които ще бъдат в процес на одобрение от Европейската медицинска агенция. Най-напред на „Джонсън и Джонсън“ в следващите три седмици и някъде май-юни месец се очакват и другите две да бъдат одобрени.

Водещ: Как оценявате процеса на ваксинация у нас, в България?

Андрей Ковачев: При тези условия, които имаме с бройките на поставените ваксини, мисля че върви възможно най-добре. Имаме нужда от повече убеждение на хората, защото няма как да си затворим очите, че в България процентът на хората, които не желаят на този етап да се ваксинират, е много голям. Трябва също да има много сериозна информационна кампания за ползата, нуждата от ваксината. Все пак ваксината е личен избори, никой не може да бъде насила накаран да се ваксинира, ако не желае. Но трябва да има такива примери, че наистина те пазят ваксините. Научната мисъл, световното научно знание доказва, че наистина тези ваксини пазят от тежки последици от инфекцията с вируса, от болничен престой и въобще от заразяване в един много висок процент. Така че трябва да продължи имунизационната кампания и разбира се комуникационната стратегия както на целия ЕС, така и в България за ползите от ваксинацията.

Водещ: Един от чувствителните въпроси, който е на дневен ред, и за който настояват редица страни, са така наречените имунизационни паспорти, които да ни дават правото по-лесно, бързо, свободно да пътуваме в рамките на ЕС, и може би не само, в бъдеще. Страната ни заяви, че би подкрепила такава идея. Въпросът ми е, това вписва ли се в основните принципи на ЕС за свободното придвижване на хора и капитали?

Андрей Ковачев: Аз не виждам някаква връзка. В момента имаме ограничения за пътуванията по отношение на това, че е нужен PCR тест или антигенен тест, нужна е карантина от няколко дни в различните държави по различен начин. Имаме държави като Белгия, които са забранили влизането и излизането от страната за пътувания, които не са от първа необходимост. Така че едно облекчение чрез тези бъдещи имунизационни сертификати, които са за хора, които са ваксинирани и хора, които имат антитела след заболяване, ще бъде една много положителна стъпка. Но само когато има на разположение достатъчно ваксини и всеки, който желае доброволно да се ваксинира, ще има тази възможност. Не говорим за сегашния етап. Аз не мисля, че това може да се случи преди, може би след няколко месеца, 2-3-4 месеца, към лятото. Има все още въпроси, на които науката трябва да отговори – след какъв период ще бъдат валидни тези сертификати и как те ще бъдат подновявани, как ще бъде продължавана тяхната валидност. Отговорът на другия въпрос, който беше изключително важен, е че наистина хората с имунитет имат много по-малка възможност да заразяват околните, въпреки че очакваме и научни данни за това, но предварителните данни са такива, че хората с имунитет не предават или в много по-малка степен са опасни за околните.

Водещ: Притеснението на гражданите е свързано с това, че от една страна ваксинирането е доброволно, а от друга страна, ако не притежават сертификат за ваксинация, това може би ще им затвори вратите за пътуване?

Андрей Ковачев: Не, няма да има забрани за пътуване. Ще бъде както е в момента. В момента всички, независимо дали са ваксинирани, дали са преминали болестта или не са, могат да пътуват, след като си направят PCR тест, или антигенен тест в съответствие с изискването на страната и/или са под карантина от няколко дни. Пътуванията няма да бъдат забранявани за тези хора. Но просто ще бъдат, както и сега, де факто говорим за облекчение на пътуването за хора, които са с имунитет. Това е основната идея – да възстановим колкото се може по-бързо икономическия и социален живот. Така че не може да става въпрос за дискриминация, когато доброволно всеки може да реши дали иска да се възползва от облекчение или ще трябва да си направи PCR тест при пътуването. Много важно е да се подчертае, не става въпрос за забрана за пътувания или за невъзможност за пътувания.

Водещ: Много хора в България настояват руската ваксина да бъде доставена и у нас, за да имаме право на избор. Ако страната ни предприеме такива разговори, след разбира се одобряването ѝ от Европейската лекарска комисия, това може ли да ни постави в неудобна ситуация спрямо ЕС от гледна точка на лоялност?

Андрей Ковачев: Не, за такива неща въобще не става въпрос. Когато Европейската медицинска агенция получи всички данни от руската страна и се получи разрешение за ползване на територията на ЕС, разбира се че всяка ефективна ваксина е добре дошла – руска, китайска, каквато и да било. Щом действа и е доказано научно, че е ефективна, то е добре дошла. Друг е въпросът, че в момента се използва и за пропагандни цели, както вие преди малко казахте, много хора са искали. За съжаление се използва малко за пропагандни цели.