Екипът на „24 часа“ попита 17-те български евродепутати какво свършиха.
Отговорите на българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП и председател на Европейското международно движение (EMI) – Ева Майдел
1. Какво направихте в Брюксел за ЕС като цяло?
През последните четири години, работя активно в няколко основни теми в ЕП – интернет и технологии, Банковия съюз, повече финансиране и възможности за малкия и среден бизнес. Като член на комисията за защита на потребителите работя за превръщането на интернет в пространство, което да гарантира сигурността на личните ви данни, отсъствие на двойни стандарти и където да осъществявате бизнес отвъд границите на България, достигайки до 500 милиона потребители без регулаторни пречки.
415 млрд евро годишно повече за икономиката носи единното интернет пространство в ЕС наречено Единен цифров пазар. Като евродепутат работих по основните законодателни досиета по темата. Резултат от директива, по която бях докладчик, са промени в условията на договорите, в полза на потребителите при ползване на интернет домейн, облачни услуги, мобилни приложения. Ако след няколко месеца, забележите, че чатовете, които използвате изрично ви питат колко от данните ви могат да ползват, това ще означава, че съм победила в битката за балансиран подход по т.нар. e-privacy, което регулира каква информация събират различни услуги за интернет обаждания и чат. А от 1 април вече свободно използвате онлайн абонаментите си (като Нетфликс, Спотифай, книги и др) докато пътувате в ЕС, това също е победа за потребителите, по която работих.
Контролът върху банките и следователно защитата на нашите спестявания стана по-ефективен, в резултат на активната ми работа, като докладчик на ЕНП за Банковия съюз. 500 млрд. евро от схемите за гарантиране на депозити в Европа трябва да бъдат опазени благодарение на решението на ЕП.
2. Какво направихте за България като цяло?
В България работя за качествено образование и умения на бъдещето и за повече възможности за бизнеса. Срещнах се с представители на бизнеса, за да чуя тяхното мнение как да се възползваме от плана Юнкер по най-добрият начин. В резултат, България разполага днес с над 350 млн евро по плана за МСП и един от първите консултативни центрове в помощ на бизнеса. Улеснихме и финансирането на големи проекти по плана Юнкер, отпадна и ограничението за минимална стойност на допустимите проекти.
Вярвам в таланта на хората в България и работя активно за неговото развитие и разпознаваемост. Вече 3 години правя два конкретни проекта, конференцията “Моята мечта за България” и Голямото хоро в Брюксел. В рамките на двете инициативи над 150 млади български предприемачи, талантливи хора и изпълнители на народни хора, споделиха пред хиляди в Брюксел как развиваме България, като добро място за живот и инвестиции.
Инициирах единствената по рода си организация Образование България 2030, която обединява представители на различни сектори. Работим за подобряването на 4 показатели и най-вече за намаляването на функционалната неграмотност до 2030г.
Чрез работилниците “Научи ме да умея” обучихме над 1000 млади хора на уменията за успех в 21 век. Предстои ни да обучим още 1000 младежи. Подкрепих два национални проекта, инициирани от бизнеса, чрез които 5000 младежи намериха реализация в България.