България има европейска позиция в спора с Република Северна Македония. Ние защитаваме човешки права и се борим срещу езика на омразата!
Това заяви пред БГНЕС българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП, зам.-председател на Групата на ЕНП в Европейския парламент и председател на българската делегация в ЕНП в ЕП д-р Андрей Ковачев
Той подчерта, че на срещата на върха ЕС-Западни Балкани, която се провежда по инициатива на Словения, позицията на България по започването на преговори на РСМ с ЕС трябва да се базира на Декларацията, приета от Народното събрание, и на Рамковата позиция, одобрена от Министерски съвет.
Ковачев заяви, че твърденията на македонската страна, че нашата позиция не отговаря на европейските ценности, са неверни.
„Българската позиция по отношение на РСМ е европейска, защото тя защитава европейските ценности – недискриминацията, толерантността и избягването на говора на омразата.
Ние нямаме културно-исторически спор с РСМ, а имаме проблем с човешките права. Има хора, които открито заявяват своята българска историческа принадлежност и произход“, каза европейският депутат и добави:
„Македонските граждани, които са получили българско гражданство по произход, се притесняват това да стане публично достояние, защото ще бъдат обект на обиди и дискриминация на работното място. Това е абсолютно недопустимо. В РСМ няма нито един българин на висока държавна позиция или в медиите. Това показва още веднъж, че в РСМ е опасно да заявиш българския си произход“.
Андрей Ковачев остро осъди кощунствения акт на промяна на надгробни паметници, който е съизмерим с престъпленията, извършвани от комунистическия режим на Тито и на други тоталитарни режими като нацисткия и сталинисткия.
От срещата в Словения Ковачев не очаква големи положителни резултати за европейската перспектива на всички държави от Западните Балкани, които искат да се присъединят.
„На нея отново ще се каже, че ЕС застава зад разширяването и че трябва да се положат повече усилия, включително чрез финансови програми. Не трябва да се забравя също така, че пет държави не признават Косово, сред тях е и Гърция. ЕС все още държи гражданите на Косово затворени. Няма безвизов режим с тях, което е скандално. Много говорим, че искаме да бъдем независим медиатор в диалога Косово-Сърбия, но не се отнасяме по един и същи начин към гражданите на Косово, и тези на Сърбия“, подчерта Ковачев.
Той изрази съжаление относно думите на гръцкия премиер Кириакос Мицотакис, който преди дни заяви, че едва ли не България спира Западните Балкани, а в същото време Атина не признава Косово.
„Ние 17 години не си позволихме да кажем на гърците подобни неща, когато те имаха доста по-маловажен спор за името с РСМ, отколкото е нашият проблем с човешките права“, добави Ковачев.