Очаквам след изборите в България да бъде променен Закона за българското гражданство и то да се дава публично, не секретно. Българското гражданство трябва да се дава на церемония пред знамето и герба!
Българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП д-р Андрей Ковачев – ръководител на българската делегация и заместник-председател на групата на ЕНП в Европейския парламент, в интервю за Радио „Фокус”
Водещ: Европейският парламент заведе дело срещу Европейската комисия заради забелязано закъснение при прилагането на механизъм, обвързващ средствата на Европейския съюз с върховенството на закона в държавите-членки. Докъде ще доведе този ход? Въпросът е към ръководителя на българската делегация и заместник-председател на групата на Европейската народна партия (ЕНП) в Европейския парламент Андрей Ковачев. Г-н Ковачев, защо Европейският парламент завежда дело на Европейската комисия? Какво очаква да постигне с това?
Андрей Ковачев: Това дело е за бездействие. Европейската комисия трябваше да започне да налага своите мерки, след като в Полша и Унгария има много обезпокоителни поводи за това, че не се спазват основни правила, демократични правила за разделянето на властите, особено след съдебни решенията в Полша. И Европейският парламент много отдавна вече настоява за обвързването на средствата, особено на средствата от Плана за възстановяване, със спазването на върховенството на закона. Европейската комисия принципно е съгласна, но не започна действия, и за да предотврати това бездействие Европейският парламент се реши на този бих казал безпрецедентен акт да се отиде на съд в Люксембург.
Водещ: Още в средата на септември Европейският парламент призова да не се дават пари за Полша и да не се одобрява полския план, внесен още през април, обаче поляците заплашват, че това може да доведе до напускане на Общността. Доколко е реална заплахата и докъде могат да се втвърдят позициите?
Андрей Ковачев: Не, на изслушването на Европейския парламент министър-председателят на Полша каза, че такова нещо няма, и че Полша и по-точно сегашното правителство не се стреми по никакъв начин към излизане на Полша от Европейския съюз. Той защити тезата, че това е суверенно право на Полша и на Конституционния съд на Полша да взема тези решения, които са от компетенциите според тях на националното законодателство, и тук е, разбира се, неразбирателството: кое е национална компетенция и кое не е, и дали Конституционният съд в Полша, който смята, че националното право е над европейското право, има право или не, и как са назначени съдиите в този съд, дали има директна намеса на изпълнителната власт в решенията на Конституционния съд – това са въпросите, свързани точно с върховенството на правото, които да кажем мнозинството в Европейския парламент смята, че има отклонения от върховенството на закона. И затова Европейската комисия трябва да се задейства. А тя поради това, че не се задейства или има бездействие от нейна страна, Парламентът смята или по-точно взе решение да отиде на съд в Люксембург, за да накара Комисията да се задейства.
Водещ: Европейската комисия все още не е одобрила полския План за възстановяване и устойчивост. Това по някакъв начин не дава ли отговор на загрижеността на Европейския парламент?
Андрей Ковачев: Да, така е. И някои от страните-членки, особено Нидерландия, казаха, че няма да гласуват за одобрението на плана докато няма ясни гаранции, че ще се спазва върховенството на закона в Полша.
Водещ: А според вас, този спор – нека да го наречем така – как ще завърши?
Андрей Ковачев: Първо, според мен, не е добър сигнал, че европейски институции помежду си трябва да решават някакъв въпрос от друга европейска институция, какъвто е съдът в Люксембург – Европейският съд. И наистина е интересно, какво ще бъде решението на съда. Смятам и по-точно се надявам, че всички страни-членки, включително и Полша, ще спазват разделението на властите, ненамесата в съдебните решения, и разбира се, разпределението на компетенциите по отношение на европейско ниво, на местно ниво и на национално ново.
Водещ: Г-н Ковачев, аз ползвам възможността, че сте наш гост и да ви попитам и по един твърде парещ въпрос, който тези дни се разгоря в нашата югозападна съседка Северна Македония: между първия и втори тур на местните избори, втори тур е в неделя, от партията на премиера Зоран Заев и лично той обвиниха водещия кандидат за кмет на Скопие за български гражданин. Това едва ли не е неговото най-голямо престъпление. А случаят е изключително скандален. Все още официална реакция от българска страна няма, но какво трябва да се предприеме?
Андрей Ковачев: Много тъжно и достойно за съжаление е поведението на Зоран Заев и на неговата партия, бившите комунисти, нека да не забравяме, които се опитват отново и отново, и отново да използват българите, България, всичко свързано с нашата страна за негативна кампания, и да затвърждава тази антибългарска атмосфера, която е създадена от 1944 година насам, вместо да работят обратно, по европейски за преодоляване на разединението, за преодоляване на говора на омраза, за преодоляване на дискриминацията на хора, които се чувстват и продължават да се чувстват въпреки тези репресии и гонения, и дискриминация за българи. В Република Северна Македония няма нито един открито българин, който открито смело да е заявил, че е българин и да има позиция където и да било – в държавна администрация, в местна власт, в прокуратура, в съд, в полиция. Няма такива хора, защото това е равносилно на неполучаване на възможност за кариерно развитие в държавната администрация. И това трябва да бъде преодоляно. Виждаме обратното. Аз не мога коментирам дали наистина кандидатът на ДПМНЕ има или няма българско гражданство, и това не е най-важното. Най-важното е, че темата се използва като абсолютно негативна кампания. Същата партия има кметове, които са сърби, и тези кметове нямат никакъв проблем. Напротив, даже мисля, че това е за тази партия нещо като положителен елемент, ако имаш нещо, свързано с бивша Югославия, със Сърбия. Но ако има някои, в случая може би даже да няма българско гражданство – това никой не знае, не може да се коментира, но се използва за такава компроматна, много грозна, изключително грозна компроматна кампания. Аз информирах всички председатели на политически групи в Европейския парламент, както и целия състав на Външната комисия на Европейския парламент за този много тежък инцидент от страна лично, лично, тук трябва да се каже лично, на премиера Зоран Заев, и който е председател на бившите комунисти в Югославия, без по никакъв начин да коментирам дали наистина кандидатът има или няма. Важното е, че те казват: „Той, кандидатът има българско гражданство, и ние български кмет не желаем да има в Македония“. Под „български“ разбират някой, който по някакъв начин може би да има симпатия, може би да е български гражданин, може би да се чувства българин – не казвам, че това е факт за тази кандидатка, защото знаем пък за нея, че тя е имала много сериозни антибългарски публични изказания. Така че по никакъв начин не можем да защитаваме, в конкретния случай аз съм възмутен от насаждането на такава омраза към България, без да коментираме конкретния случай на този кандидат.
Водещ: Обвинението към Данела Арсовска – това е кандидатът, набеден с българското гражданство, звучи все едно, че е престъпник. Тоест, българското гражданство се приравнява с престъпление.
Андрей Ковачев: Да, това е много тежко. Това е много тъжно, че продължава инерцията от миналото, всичко свързано с България да се смята за предателство, за връзки с татаро-монголците, фашистите, окупаторите, асимилаторите, и всичките обиди и лъжи, фалшификации, които са наследени от миналото и не се преодоляват, не се спазва Договора, историята, за промяната на учебниците, за възпитанието на младите европейски поколения да не мразят своите съседи. И атмосферата, която се създава, по никакъв начин не помага на Република Северна Македония да започнат преговори за членство. Един вид изглежда, че техният елит обратно прави всичко възможно, за да задържи Македония може би в друга орбита, някъде между Белград, Москва и Пекин, където виждат може би своето бъдеще и своето лично кариерно развитие в ущърб на огромното мнозинство от нашите братя и сестри на Вардар, гражданите на сегашната Република Северна Македония, на които ние с желание помагаме за пълноправно членство в Европейския съюз. Работили сме, работим и ще работим за това пълноправно членство, защото те трябва да бъдат членове и на Европейския съюз, и да бъдат европейски граждани, преодолели обаче воденичния камък, който им се е завързал на шията от 1944 година, и преди това от сръбската окупация до 1941 година, и който техните елити – академичен, политически и журналистически бих казал, продължават да налагат с тази безобразна антибългарска пропаганда. От друга страна, многократно съм казал и се надявам след изборите в България да бъде променен Закона за българското гражданство – да се дава публично, не секретно. Това да си български гражданин е гордост, а не нещо, което трябва да се крие, и да бъде обект на такава безобразна кампания, да се подхвърлят лични данни, документи, лични карти да се публикуват. Българското гражданство трябва да се дава и на церемония пред знамето и герба със съответно институционална памет, която да се знае кои 120-130-140 хиляди македонски граждани са поискали доброволно от българската държава въз основа на техния български произход, който е доказан от тях, и въз основа на декларациите, които са подписали, че се чувстват етнически българи, са получили своите български документи на церемония, отново казвам, пред знамето и герба. Нека да се преустанови това безобразие, което ние правихме досега, да го крием като нещо страшно, и съответно и те да се страхуват, и те, разбира се, се страхуват да не стане публично, защото атмосферата от другата страна е много негативна за тях. Но това трябва да се преодолее. Няма как да са част от Европейския съюз и да е страшно за тези хора, които имат българско гражданство по произход, да не би съседът им да разбере това, защото ще започне да ги замерва с яйца и да им вика: „Предател“. Това е абсолютно недопустимо.
Водещ: Как да си обясним, че на този фон заместник помощник държавният секретар Габриел Ескобар настоява в изслушване пред Комисията на външни работи на Камарата на представителите на САЩ преди края на годината Северна Македония да започне преговори с Европейския съюз?
Андрей Ковачев: Със сигурност те могат да го кажат това в Скопие на г-н Заев, и когато той даде достатъчно гаранции, че ще се изпълняват договорите, че ще преодолее всичко това, което преди малко говорихме, то разбира се, че трябва да започнат преговорите. Но това за момента не може да стане. Виждаме също, че и Европейската комисия в последните доклади има това желание, казват колкото се може по-бързо, ако е възможно до края на тази година, г-н Ескобар повтаря същото – това е много добре. С Албания може да се започне, и то веднага, 27 страни са съгласни за Албания. И нека да дадем един положителен сигнал от Западните Балкани и да се започне моментално междуправителствена конференция с Албания и преговорите с Албания. Това ще мотивира още повече и в Скопие хората да преодолеят това, което все още ги разделя, всичките негативи, за които преди малко говорихме. Но няма как от София да се иска нещо – а от Скопие, Скопие е кандидат. Или скопския елит – те са тези, които казват на своите граждани, че „Искаме да станем членове на Европейския съюз“, и те трябва да преодолеят спънките и да се държат, спазвайки Копенхагенските критерии, правата на хората, недискриминацията – неща, стъпки към преодоляване на говора на омразата. И по никакъв начин да не си позволяват това, което си позволи г-н Заев и неговата партия на предизборната кампания за втория тур на изборите в Скопие.
Водещ: Пак се позовавам на казаното на изслушването на г-н Ескобар, според когото Москва и Пекин активно се противопоставят на членството на региона в Европейския съюз, и в хода на това изслушване едва ли не се прави внушение, че позицията на България е по някакъв начин под давление на Москва и Пекин. Как можем да се противопоставим на подобни обвинения?
Андрей Ковачев: Аз не съм слушал, какво е казал г-н Ескобар. Позицията на Скопие със сигурност е под влияние на Белград, Москва и Пекин, и е смехотворно въобще да се говори за някакво влияние на българската позиция, която е позиция, основана на демокрацията, на справедливостта, на недискриминацията, на преодоляването на комунистическата кървава диктатура на Тито. Кървавата комунистическа диктатура на Тито е много симпатична точно за тези столици, за които преди малко говорихме. Така че г-н Ескобар трябва да знае малко повече история, ако го е казал въобще, аз не искам да коментирам, защото не съм слушал. Тези, които се смятат за експерти по Балканите, би трябвало да отделят малко повече време да се образоват и да видят, каква е била историята, защо има сега един конфликт било то в Босна, било то в Косово, било то където и да било, и в сегашната Република Северна Македония.
Водещ: Чу се предложение, че при включването в Конституцията сред държавотворните народи и на българите ще може да се размрази, да тръгне процесът за преговорното европейско членство на Македония, но ако само това се направи, то няма ли да бъде за сметка на историческите спорове между България и Северна Македония, а по този начин на България да се нанесе голям ущърб. Дали накрая в името на компромиса няма да се получи така?
Андрей Ковачев: Аз не виждам каква е разликата между двата подхода. Дискриминацията и омразата, която е към живите сега, в момента живите хора, които открито заявяват своята българска идентичност и произход, и имат смелостта да го направят, се случва сега, но тя се основава на манипулацията на историята и на фалшификациите на историята. Така че двете линии вървят ръка за ръка. Ние, ако искаме да преодолеем, или по-точно, ако искат в Скопие да преодолеят дискриминацията и омразата към българите, те няма как да я преодолеят когато ни наричат в техните учебници татарски племена, дошли 680 година на Балканите и търсещи да асимилират „местното етническо македонско население“ и след това станали фашисти и се опитали да ги окупират. С тази манипулирана и фалшифицирана история в техните официални учебни програми няма как и сега живите хора, които се чувстват българи и го заявяват, да не бъдат дискриминирани. Затова двете теми са абсолютно тясно свързани помежду си. Да, покриването на Копенхагенските критерии за недискриминация, за неомраза трябва да бъде направено, но това върви ръка за ръка с основата теза, защо е така, защо те са дискриминирани, и защо срещу тях има омраза, защо когато се използва думата „България“ и „българи“ примерно в предизборната кампания, както сега го направи г-н Заев, като нещо лошо – защото е свързано с измисленото „българските фашисти и окупатори“, това означава нещо много, много лошо.