Европа има нужда от единен отбранителен потенциал. Това заяви българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков, който бе лектор в третото обучение за млади журналисти, което се проведе в периода 28-30 октомври и бе организирано от БТА в партньорство с Европейския парламент.
Евродепутатът отговаря на въпроси, зададени от участниците в обучението, свързани с финансирането на Европейския съюз и перспективите пред България, отбранителната индустрия в Европа и бъдещата военна комисия към Европейския парламент, новата Европейска комисия и ресора на Екатерина Захариева, членството на страната ни в Шенген, кохезионната политика и Планът за възстановяване и устойчивост.
„Ако някой ви каже, че проблемът за влизането ни в Шенген е във Виена, не е съвсем истина – той е в София. Същото е и за усвояването на европейските средства. Защо е така? Заради политическата нестабилност и това, че няма човек, който да има хоризонт повече от 3 месеца пред себе си, да отиде да преговаря, да поеме ангажимент и след това да го изпълни“, категоричен бе той.
По думите на Андрей Новаков България изостава драстично по отношение усвояването на европейски средства:
„Бях вносител и автор на регламента, който определя работата на всички европейски фондове във всяка европейска държава. Моята държава не успя да си вземе своето. Усвояването е безнадеждно към момента по отношение на оперативните програми и Планът за възстановяване и устойчивост, където имаме около 5% крайно изплащане към реалните бенефициенти“.
Той допълни, че основният проблем пред България, който препятства ефективното усвояване на европейски средства, е политическата нестабилност и липсата на редовно правителство.
Андрей Новаков коментира още, че е дал заявка за присъединяване към комисията по отбрана в новия Европейски парламент. Евродепутатът обясни, че към този момент няма създадена такава, тъй като ресорът изисква учредяването на още няколко комисии – по жилищно настаняване, по здравеопазване и по демокрация.
„В момента, в който се постигне консенсус и по четирите, комисията по отбрана ще бъде учредена и аз имам уверение, че ще бъда част от нея“, обясни той.
Новаков бе категоричен, че Европейският съюз трябва да развие единен отбранителен потенциал като част от НАТО:
„Европа има нужда от единен отбранителен потенциал. Когато разполагаш с отбранителен потенциал, включително с атакуващ, се преговаря по различен начин“.
Според него Европа е готова да има собствен самолетоносач и подчерта, че европейските държави трябва да бъдат единни в изграждането на собствен военен капацитет.
„Ако трябва да ви кажа, че една държава, било то Германия, която има най-голямата армия в Европа към момента, може да се справи сама – не може. Затова трябва да споделяме капацитет. В рамките на Европейския съюз да имаме координирани обществени поръчки за това как да си купуваме снаряди, за да са по-евтини и да имаме възпиращ капацитет. Този въпрос ще става все повече на дневен ред“, обясни евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП.
Андрей Новаков смята, че в България трябва да бъде въведено военното обучение. Според него това може да се случи чрез специализирана подготовка за учениците от 11 и 12 клас, която да продължава няколко седмици, както и обществото да има общо понятие от военно дело. Той категорично обаче отхвърли налагането на задължителна казарма за всички мъже на възраст между 18 и 26 години.
Попитан за позицията на България в НАТО, евродепутатът коментира, че страната е все по-важна за Алианса.
„Надявам се, скоро да имаме българин на висока позиция в НАТО, така че да се чувстваме по-ангажирани и да имаме повече подкрепа, защото нашата отбрана зависи много от този съюз“, обясни евродепутатът.
Андрей Новаков смята, че страната ни е получила важен ресор в новата Европейска комисия:
„Това не е маловажен ресор. Много държави се бореха да го получат, тъй като той е свързан и по отношение на индустрията и отбраната, и е нещо, което госпожа Захариева ще изпълни със съдържание и ще бъде добър комисар. Разбира го, може го, обигран и опитен политик е. Сигурен съм, че ще се впише“.
Евродепутатът посочи, че страната ще загуби със сигурност средства от Плана за възстановяване и устойчивост.
„Може да загубим и ще загубим средства. Въпросът е колко“, категорично заяви той.
Андрей Новаков поясни, че траншовете по ПВУ се разплащат до края на 2026-та година, а страната трябва да усвои близо 10 млрд. лева:
„Това означава, че имаме малко повече от 2 години. Трябва да се разплащат по 5 млрд. лева на година, което означава, че трябва да разплащаш по половин милиард на месец“.
„Пропиляхме три години изключително безразсъдно“, допълни той.