![andrey-kovatchev Andrey Kovatchev](https://gerb-epp.info/wp-content/uploads/2016/09/Andrey-Kovatchev-640x459.jpg)
Българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП, Член на Председателството на Европейския парламент, зам.-председател на Групата на ЕНП в Европейския парламент и ръководител на българската делегация в Групата на ЕНП (ГЕРБ) – Андрей Ковачев в интервю за Агенция „Фокус”.
Фокус: Да започнем с една от най-обсъжданите международни теми – интеграцията на Западните Балкани. Какъв е пътят, който тези страни трябва да извървят, за да станат част от обединена Европа?
Андрей Ковачев: Основното, според мен, е да не говорят само на думи, а и на дела. Това, което казват – че искат европейска интеграция, да бъде трансформирано в реалната политика, както и към националните общности, каквато е българската общност. Инерциите от миналото и това, които ни е разделяло – идеологиите, дискриминацията, омразата, трябва да остане в миналото. Ние не трябва да забравяме миналото, трябва да го познаваме, но никога не трябва да повтаряме ужасните моменти от него. Единственият цивилизован инструмент това да се случи е европейската интеграция. Всичко друго сме го виждали в миналото и е водило до още по-големи ужаси, войни, разделения и несправедливи граници. Сега имаме изключителен шанс с Европейския съюз това да бъде преодоляно и от двете страни на границата хората да живеят спокойно и свободно, същ що-годе един и същи жизнен стандарт, а младите хора да останат там, където са.
Ще дам пример с Босилеград и Цариброд. Голям проблем е, че са икономически изолирани, че няма перспектива за младите хора, които се опитват да избягат от там и да я намерят на друго място. Много се радвам, че сдружение „ГЛАС” вече 25 години организира този великденски фестивал и по този начин запазва една вековна традиция. Хубаво, че този фестивал е признат и като част от Европейската фестивална мрежа и по този начин Европа показва, че е единна в многообразието си, а ние като българи можем да покажем на другите страни какви са нашите традиции.
Фокус: Говорейки по темата за Западните Балкани няма как да не споменем и спора за името на Македония. Очаквате ли скоро да има решение по този казус?
Андрей Ковачев: Преди няколко седмици имаше по-голяма надежда, отколкото сега. Поне за мен е така. Всичко зависи от двама души – Алексис Ципрас и Зоран Заев и до колко те ще имат смелост, въпреки организирани протести, заплахи и подклаждана отвън нетърпимост, да вземат това много важно решение. На Гърция тежи като воденичен камък, в европейски план това, че те са спирачка и заради тях не могат да продължат европейската и евроатлантическата интеграция на Македония. Надявам се много тези двама души да имат смелостта да направят тази стъпка, въпреки че това за тях ще бъде тежко решение. Те ще бъдат жестоко критикувани и от двете страни, но трябва да вземат това решение за бъдещето. Разбира се – Гърция е част от ЕС и НАТО и те са в по-добра ситуация, но не може десетилетия наред това да бъде препъни камък и трябва най-накрая да бъде взето решение. Що се отнася до България – ние показахме, че можем да започнем процеса на изчистване на нашите отношения и тази инерция от миналото да отстъпи назад, а младите поколения да знаят истината. Едно е договорът за добросъседство, а друго – неговата реализация. Виждаме, че има желание, не само на хартия, но и в реалността, да има подобрение на отношенията с България. Надявам се в следващите няколко месеца това да се засили, а младите хора да почувстват България като най-близката страна на Македония, каквато е.
Фокус: Шенген и Еврозоната – какви са перспективите за страната ни?
Андрей Ковачев: Дата никой не може да каже, нито за едното , нито за другото. Българското правителство е решено към средата на тази година да подаде в Европейската централна банка за присъединяване към механизма. Това е добре обосновано решение, защото ние покриваме техническите критерии за участие в този механизъм. Решението на банката ще го видим, когато официално българското правителство направи тази постъпка. По отношение на Шенген сме жертва на някакъв политически момент, бил той в Нидерландия или в Бавария. Определени политически личности се опитват да използват темата и според тях отговарят на страховете на техните граждани. Има и огромно неразбиране и тук е ролята на отговорните политици, които да обясняват, че Шенген не означава повече или по-малко движение на български или румънски граждани в ЕС. Има голямо неразбиране сред гражданите на Нидерландия и Германия, които мислят, че при присъединяването на България в Шенгенското пространство по някакъв начин ще има повече българи, които ще се движат. Шенген няма нищо общо със свободното движение на граждани, има общо с опазването на външната граница, борбата с тероризма, обмяната на информация и превенцията за хора, които не искаме да пристигат в ЕС и които да бъдат съответно задържани.