Andrey Novakov
Андрей Новаков ГЕРБ/ЕНП

Андрей Новаков, евродепутат от ГЕРБ/ЕНП, в интервю за обзора на деня на Радио „Фокус” „Това е България”

Водещ: Европейската комисия за пореден път отложи с месец оценката на Плана за възстановяване и устойчивост на България. Министър-председателят Кирил Петков нарече тази официална информация „фалшива новина“. Къде е истината? Наш гост е евродепутатът от ГЕРБ/Европейска народна партия Андрей Новаков.

Г-н Новаков, България държи печален рекорд в Европейския съюз по брой отхвърляния на Националния план за възстановяване и устойчивост. Министър-председателят обаче упорито ги нарича „фалшиви новини“, защото той бил разговарял с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и тя му казала да се туитне, че върви в правилната посока и всичко било наред. Кое е вярно?

Андрей Новаков: Боя се, че точно това се е случило, обаче едва ли министър-председателят е разбрал, какво точно са му казали. Уви, за пореден път е отложен Планът за възстановяване и устойчивото и неговата оценка с още един месец, което означава месец по-малко той да бъде използван за нуждите на хората в България. Много разтревожен съм от това, което се случва, защото той е ограничен по време и ако не договаряме с темповете, с които би трябвало да се случва това, рискът да загубим окончателно пари е много голям. Да не говорим, че заради това, че не получихме авансово финансиране през миналата година, означава, че трябва да финансираме директно от републиканския си бюджет, от нашите пари и след това да чакаме Европейската комисия да ни осребри разходите. Въобще това забавяне води след себе си поредица от негативни последствия за България, а отричането на проблема, както добре знаем от психологията, само го задълбочава. Не е срамно да си кажем, какво се е случило, защо се е случило и да потърсим помощ, и да не викаме на „черното“ „бяло“, защото официално Комисията го отложи с един месец. И това, че се движим „с прекрасни темпове“ само ме тревожи, даже не ми е смешно.

Водещ: За първи път в историята страната ни внася повече пари в бюджета на Европейския съюз, отколкото получава. Къде се е скъсала веригата? Какво всъщност има в този план, който сме представили в Европейската комисия, и който не одобряват? Тук в България се чу за някакъв завод за батерии, чието бащинство вече набедените отричат упорито и прехвърлят вината на правителството – някакъв безсмислен завод за батерии за електричество. С какво се излагаме?

Андрей Новаков: Доста време и усилия употребих в миналото, за да обърна фалшивата новина, че България внася повече, отколкото получава в Европейския съюз, защото много дълги години това беше фалшива новина с цел да се дестабилизира България и нейната евроатлантическа ориентация. Обаче днес доживяхме това да е самата истина. За съжаление България към момента получава нула от европейския бюджет, а вноските й продължават да вървят. Това означава, че всяка година внасяме над 1 милиард лева в европейския бюджет, включително тази година, и не получаваме нищо. Демек, държавите, които работят по техните Планове за възстановяване и устойчивост, ползват българските пари, за да си финансират проектите, което ми звучи сюрреалистично, но е самата истина.

Водещ: И за какво точно са ни върнали сега плана?

Андрей Новаков: Това е другият проблем – че аз съвсем наскоро проверих, преди няколко часа, на страницата на нашия План за възстановяване и устойчивост. Последната версия, която е публикувана, е от 15 октомври, преди половин година. Аз, а и всички други хора, които се интересуват от темата, дори не знаем, какво е подадено, че да знаем какви са били критиките. Спомням си, преди една година, по времето на Томислав Дончев, когато той беше вицепремиер ресорен по плана, имаше четири големи публични обсъждания в различните сектори, на които бяха поканени бизнес, общини, работодателски организации, неправителствен сектор, браншови организации и прочие, всеки, който имаше предложения, можеше да ги вкарва в плана, те да останат там. Беше ясно, какво е вътре, какво е вън и защо. Аз нямам представа, какво пише в този план, понеже той не е публичен. Единственото, което знаем, е, че предния път имаше 43 грешки. Надявам се тоя път да са по-малко от 43, поне да има някакъв прогрес.

Водещ: Преди дни гост на предаването беше Мика Зайкова, която, знаете, до неотдавна беше народен представител от „Има такъв народ“, а сега е финансов консултант на тази партия, коалиционен партньор в правителството. И един от акцентите в разговора бе нейното недоумение, че дори коалиционните партньори не са наясно, какво е внесло правителството по този план.

Андрей Новаков: Това вече е много по-сериозен проблем, защото ако кажем, че го крият от опозицията, да кажем, че е някакво незряло политическо поведение. Ако го крият от обществеността, да кажем, че е липса на опит за това, как се прави. Но ако го крият и един от друг, това вече говори за доста по-съмнителни практики в това, кои проекти залягат в самия план и на какъв принцип се слагат там. Защо за този завод за батерии, който би трябвало да бъде построен в Стара Загора, не са питали хората в Стара Загора – искате ли го? Има ли в света друг такъв завод? Знаем ли, дали ще работи като хората, какво ще правим с тия батерии, като им мине животът? Какво ще правим с миньорите, които трябва да уволним? Това са все въпроси, на които никой не може да отговори.

Водещ: Според бившия вицепремиер и отговарящ за този план от правителството на ГЕРБ Томислав Дончев, все още няма нова версия на плана и само анонси на новите проекти. Това какво означава? Какво сме изпратили изобщо? Наброски, добри
намерения, какво? И чудно ли е, че ни го връщат?

Андрей Новаков: Да, самият факт, че продължават да ни го връщат, означава, че каквото и да сме изпратили, не е достатъчно, не е правилното. Обикновено когато Томислав Дончев говори за европейско финансиране, слушаме внимателно, защото знае какво казва. И в случая това се потвърждава и от официално публикуваната информация, в която последната версия е от 15 октомври, което означава, че нов план няма официално. Не знам, кой къде ги пише, но предния път отне половин година да поправят иначе „лошия“ план, който беше оставил ГЕРБ, за да се стигне дотук. Но най-пагубното от всичко е, че това ще отиде за сметка на български народ. Обаче за да не бъда просто критичен, тук ще се опитам да съм конструктивен и да дам няколко предложения.

Водещ: Вие предложихте всъщност да помогнете за тоя план. Какви са предложенията ви?

Андрей Новаков: Първо, незабавно да се възстановят експертите, които са ги уволнили по политически причини, просто защото са дошли на работа преди да дойдат на власт. Това са хора, които са работили в държавната администрация не просто преди ГЕРБ, а преди да съществува ГЕРБ. това са хора, които знаят как се пишат европейски проекти, имат опит и знаят как да подходят. Чистката, която беше направена на общо основание, води до тези резултати. Необходимо е незабавно публично обсъждане и публикуване на последната версия, за да сме наясно какво сме подали. И не на последно място, координиране с българските евродепутати, които са изпратени тук, и те са национален актив, който трябва да се използва, а не да се заобикаля. Премиерът няколко пъти идва в Брюксел, имаше преди, в миналото практика, в която премиерът е тук, за да се среща и с българските евродепутати. Това нещо приключи. Ние не сме врагове на държавата, ние не сме врагове на народа си. Тук сме, за да му помагаме. И когато очевидно не се справя правителството със своята задача, не е за пренебрегване да потърси нашата подкрепа и да търсим заедно решение. Защото ако се забави още малко… Да приемем, че на 15 април най-после Европейската комисия ще одобри плана – нещо, за което вече се моля. Най-малкото да не се срамим, че сме единствените, които толкова пъти сме връщани. Самото одобрение след това и на Европейския
съвет, превеждането на парите, отварянето на проектите, извършването на обществените поръчки, подписването до изпълнението на проектите означава, че ние вече сме на ръба за това въобще да не можем да се справим, означава, че до общините тези пари ще стигнат в началото на 2023 г. И това са моите препоръки, скромни препоръки към правителството, ако искат повече да не се заиграват с това да пропилеят шанс, който се дава веднъж на поколение, да имаме достъп до толкова много европейско финансиране.

Водещ: Г-н Новаков, защо ГЕРБ не внесе плана, който направи, който беше публично известен и който беше широко обсъждан?

Андрей Новаков: Това беше много правилно действие, според мен. Първо, планът беше готов. Тогава, ако си спомняте, широко беше разпространено мнението – че в края на един мандат не можеш да внесеш документ, с който ще определя бъдещето на България в следващите шест години. И може би са имали своето основание да го кажат хората. Имаше ново правителство, ново управление с амбиция да се дистанцира от ГЕРБ и прочие. Забележете, планът, който беше оставен, беше готов. Можеше да го внесе и Народното събрание, и първият служебен кабинет, който беше назначен от президента Радев, и вторият, включително и това правителство можеше да внесе него. Беше предприет курс на абсолютно разграничаване, заклеймяване на всичко, което е правено преди тези служебни правителства, и по този начин в канала замина работа от няколко години на много експерти, която гарантираше достъп на България до 13 милиарда лева. Това нещо, което наблюдаваме в момента, е резултат именно от това политическо късогледство.

Водещ: Тези дни вие поискахте спиране на Пакет „Мобилност“ до края на кризата с цените на горивата. Как бе посрещнато вашето предложение?

Андрей Новаков: На лице са вече прекалено много фактори, които да обуславят именно такова решение, да се спре изпълнението на Пакет „Мобилност“, най-вече в частта му за връщането на камиона на всеки осем седмици в държавата по регистрация. Първо излезе решение, доклад на Европейската комисия, с което казва, че това би довело до излишното отделяне на няколко милиона тона вредни емисии. Второ, редица държави, сред които България, вкара този пакет в съда. Трето, дойде кризата с горивата. Тези цени са непосилни дори за пълни камиони, да не говорим за това празни камиони да се връщат да изпълняват такова безсмислено законодателство. И накрая, но не на последно място – кризата, войната в Украйна, нарушените доставки, липсата на суровини затруднява още повече бизнеса, за да се занимава той с това да връща камионите си празни на всеки осем седмици. И счетох, че е удачен момент още един път да атакуваме Пакет „Мобилност“ пред Европейската комисия и да поискаме временно, докато е кризата в Украйна и кризата с горивата в Европа не приключи, той да не се прилага.

Водещ: И понеже и друг път с вас сме разговаряли, но се оказва, че България, след като не си е подписала Партньорското споразумение с Европейската комисия, с Европейския съюз, не може да разчита на европейска солидарност изобщо, нито тази, а очевидно и следващата година. Така че не е само Планът за възстановяване и устойчивост. Може би правителството не знае как да се справи?

Андрей Новаков: За съжаление, обичайната кохезионна политика, с която сме свикнали и познаваме – тази с оперативните програми, зависи от един стратегически документ, който се нарича Партньорско споразумение. За да имаш достъп до европейско финансиране, то трябва да бъде подписано от двете страни – от правителството и от Европейската комисия. Такова не е подписано от страна на България и изглежда, че към момента България няма и достъп до оперативните програми. А те са дори по-тромави от плана. Защото след като бъдат одобрени един път, след това всяко ресорно министерство и управляващите органи трябва да отворят покани за кандидатстване, те се проточват с време, след това да се подбират кандидати, след това да се одобряват и подписват договори с тях за проектите, след което да започват обществени обсъждания, да започва изпълнението и прочие. Така че тук дори бих казал, че нещата отиват за лятото на 2023 г., което е две години закъснение на програмния период.

Водещ: И още нещо, което сме изтървали във времето или се правим, че не ни засяга – Европейката комисия е стартирала апел преди две седмици чрез процедура по Механизма за гражданска защита на Европейския съюз, с която да се окаже солидарна хуманитарна помощ за Украйна. България не е отговорила още на този апел и ние отново сме единствени, които не сме го направили. Защо?

Андрей Новаков: Явно има някакъв проблем между правителството и Европейската комисия, липса на доверие, загуба на политически и експертен капацитет, който е бил граден с години, защото живеем във времена, в които нашето стратегическо членство в Европейския съюз е жизненоважно за нашата икономика. Нека ви дам простичък пример. 80% от публичните инвестиции в България се правят благодарение на Европейския съюз. Това означава, че ако загубиш комуникация и доверие, както се случва сега, това поставя под въпрос въобще навременното развитие на България и въобще наваксването й от изоставането, което има. Да не говорим, че към момента се работи и по ново законодателство, което отпуска средства на държавите-членки за справяне с бежанската криза от Украйна. Надявам се и това да не бъде проспано от нашата държава. А колкото до инициативата, за която говорите вие, гражданската инициатива за защита на населението, то аз си мисля, че българският народ поначало е гостоприемен и отзивчив в такива ситуации, и правителството трябва да отговори на потребностите на хората, особено ако заяви готовност на нашата страна да помогне.

Водещ: Като теглим чертата в момента, как стои България пред европейските
институции?

Андрей Новаков: С вас описахме доста мрачна картина за съжаление. Аз, въпреки това, съм запазил в част от себе си позитивното, защото считам, че все пак и тук, в Брюксел, работят много българи, които са се посветили на това България да получава колкото се може повече, за да навакса бързо своето изоставане там, където го има. Вярвам, че и в България вътре в администрацията има съпротивителни сили, които не биха допуснали страната ни да се отклони значително от своето европейско развитие, въпреки че правителството очевидно към момента не се справя особено добре във външнополитически план със своята презентация в Брюксел и отношенията с ключови европейски институции, като Комисията и Съвета, а и Европейския парламент.

Водещ: Очаква се, по информация на министър-председателя Кирил Петков, страната ни да посети председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Той твърди, че това трябва да стане в следващите дни. Вие имате ли такава информация?

Андрей Новаков: Да посети – не знам. Той каза, че тя ще посети България във връзка с приключването на Плана за възстановяване и устойчивост, а това, което знаем официално от Комисията, е, че Планът се отлага с един месец, до 15 април. Колкото до посещение на г-жа фон дер Лайен – не мога да кажа, не е изключено.