България все още чака смесената историческа комисия със Северна Македония да възстанови работата си. Повече от 5 месеца историците, които трябва да разрешат спорните двустранни въпроси, не заседават.

Причината – предизборната кампания в Скопие, отприщила нова антибългарска вълна.


След като през октомври Скопие получи зелена светлина за начало на преговори с ЕС, България, изпълнявайки своята Рамкова позиция, приета от НС, постави условия за подкрепа.

Условията са Северна Македония да се придържа към Договора за приятелство и добросъседство със София, в преговорите и във всички официални документи да се използва фразата „официален език на РСМ“, чиято еволюция е свързана с българския език, и да се откаже от претенциите си за наличие на т.н. македонско малцинство у нас.

Всичко това предизвика истинска политическа буря в Северна Македония, която е в предизборна кампания. Тезата е, че София иска от Скопие да се откаже от своята идентичност и език.

Президентът на Северна Македония Стево Пендаровски заяви, че ако цената за влязат в ЕС е да кажат, че не са македонци, не им трябва да влизат в съюза.

„Ако ние сме българи, вие сте гърци“, „След отричането от България – Русия честити Денят на македонския език“.

Това са само някои новинарски заглавия, които се изсипват по адрес на България в Скопие през последните няколко месеца.

Andrey KovatchevБългарският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП, зам.-председател на Групата на ЕНП в Европейския парламент и Председател на българската делегация в ЕНП в ЕП д-р Андрей Ковачев:

Никога никой в България не е казвал тази лъжа, фалшификация, че България искала те да не бъдат македонци сега!

Българската позиция е, че двете държави трябва да разрешат историческите спорове на база автентични документи, както е записано в Договора за добросъседство от 2017-а.

Андрей Ковачев ГЕРБ/ЕНП: Наслаганите от комунистическия режим фалшификации, след това за съжаление и продължени 30 години, няма как да бъдат част от Европейския съюз.

Никой не отрича съвременните реалности за историята и езика, казва евродепутът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев.

Андрей Ковачев ГЕРБ/ЕНП: Но те са базирани на българските говори, що се отнася до езика, и на българската история до 1944 г.

Смесената историческа комисия обаче не работи, защото, по признанието на съпредседателя й от страна на Скопие проф. Драги Георгиев, обществото там трудно ще приеме решенията й, особено преди избори.

Доц. д-р Наум Кайчев, зам.-съпредседател на Съвместната комисия по историческите и образователни въпроси със Северна Македония: Вече няколко заседания почти тъпчем на едно място с прогимназиалните учебници по средновековна история и, разбира се, с личността на Гоце Делчев, който трябва да ни обединява, а не да разделя.

Опитите за признаване на компромисна формула от страна на Скопие са посрещани на нож. Първият външен министър на югозападната ни съседка проф. Денко Малески, според когото е време Северна Македония да признае, че българи и македонци са били един народ, беше почти публично линчуван.

Андрей Ковачев ГЕРБ/ЕНП: Ние се връщаме в Средновековието, когато Галилей и Коперник са представили нещо и обществото или църквата, или който и да било, не го приемало. Репресии срещу истината – това не може да бъде по никакъв начин прието.

Доц. д-р Наум Кайчев, зам.-съпредседател на Съвместната комисия по историческите и образователни въпроси със Северна Македония: А що се отнася до формулата – то тук ми се ще да цитирам председателя на МАНО, Академията на науките в Скопие, който казва, че причините са не научни, не исторически, а по-скоро политически.

Същевременно над 76% от гражданите в Северна Македония подкрепят пътя й към ЕС. Той минава през съгласието и на България.

Другата седмица се очаква да стане ясно кога ще се проведат изборите в Северна Македония. Но българските власти напомниха на колегите си в Скопие, че изборите минават, но съседите остават.