След проведената на 10 март видеоконферентна връзка на лидерите на ЕС председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви допълнителни мерки по повод на разпространението на коронавируса и икономическите последици от него. Тя призова да се действа на макроикономическо равнище, като се инвестират 25 милиарда евро за справяне с кризата. По нейно предложение към Съвета и Европейския парламент трябва да се освободи ликвидност в размер на 7,5 милиарда евро.
По този повод разговаряме с българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП, зам.-председател на Група на ЕНП в Европейския парламент и Председател на българската делегация в ЕНП в ЕП д-р Андрей Ковачев.
– Г-н Ковачев, Eвропейската комисия лансира инвестиционен план за 25 милиарда евро за борба с коронавируса. По какъв критерий ще се разпределят тези средства между държавите членки и какъв процент от тях може да очаква България?
– Действително това е план, който бе лансиран от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Той има за цел да подпомогне европейската икономика, която вероятно доста ще пострада от последиците от кризата с коронавируса. За сега единственото, което стана ясно, е, че Европейската комисия няма да иска от страните членки неизползваните средства от оперативните програми да се връщат обратно в европейския бюджет, каквото предложение имаше. Така всяка страна членка може да запази свободния финансов ресурс от оперативните програми за нуждите, които има, за да покрива последиците от коронавируса. Очакваме ЕК да излезе с предложение относно другите средства. Никой засега не може да каже откъде ще дойдат те, защото все още не са налични в европейския бюджет. Това, което се прави, е да има общ координиран отговор с общи стандарти за борбата с разпространението на болестта, като във всяка страна да се приложат най-добрите практики и научни постижения.
– Как трябва да се инвестират тези средства, тъй като приоритетите освен за здравеопазване, са за публичния сектор, малките и средни предприятия, трудовите пазари и други уязвими икономически сектори?
– Все пак кога се очаква да бъде създадена работна група, която да координира насочването на средствата?
– Инициативата е на Европейската комисия и очаквам много експедитивно и бързо да се реагира. Защото две са основните направления – как да се спасят човешки животи и да се редуцира разпространението на вируса, но и как да се осигури най-ефективно и бързо възстановяване на заразените хора. Другият аспект е възстановяването на икономиката и последиците от тази безпрецедентна криза.