Българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев представи доклада си относно изменението на директивата за достъпа на компетентните органи до централизираните регистри на банковите сметки чрез единната точка за достъп. Законодателните промени, които са важен елемент от борбата с изпирането на пари и тежките престъпления в ЕС, бяха сред акцентите в дневния ред на провелото се заседание на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в Европейския парламент.
В качеството си на докладчик по досието Емил Радев определи бързия трансграничен достъп до финансова информация като ключов фактор за успешното проследяване и конфискуване на средства и облаги от престъпления.
По думите му единната точка за трансграничен достъп до централизираните регистри на банковите сметки ще позволи на компетентните органи по-ефективно да идентифицират, анализират и тълкуват финансовата информация от значение за наказателното производство.
Българският евродепутат подчерта необходимостта новите правила да намерят своето отражение и в националните законодателства, така че извършителите на финансови престъпления да не могат да се възползват от съществуващите „вратички” при по-благоприятен за тях правов ред в други страни от ЕС. В доклада си Емил Радев изтъкна, че трябва да се гарантира пропорционалност на достъпа до информация за отделните компетентни органи във всяка от държавите-членки. Той бе категоричен, че ефективността на мерките зависи от доброто сътрудничество между институциите, а самото осигуряване на директен достъп до централизираните регистри на банковите сметки трябва да се основава на пълното зачитане на върховенството на закона и основните права.
Евродепутатите от комисията могат да подават своите предложения за изменение в евродиретивата до 22 юли, но определиха доклада като едно много добро начало за преодоляване на слабостите в действащата нормативна уредба. Отчетено бе, че стойността на съмнителните сделки в Европа достига стотици милиарди евро и по данни на Европол възлиза на 1,3% от БВП на ЕС.