„За да се намери трайно решение на мигрантския проблем, трябва да се запази акцентът върху справянето с различните първопричини за незаконната миграция и принудителното разселване – конфликти, преследвания, етнически прочиствания, насилие или други фактори, като крайна бедност или природни бедствия.“
Това заяви д-р Андрей Ковачев по време на пленарно заседание на Европейския парламент в Страсбург във връзка с дискусия на тема глобалната бежанска и мигрантска криза.
Според евродепутата, член на Председателството на Европейския парламент, опазването на външните европейски граници като ключов фактор в справянето с мигрантския проблем.
„Общата отбрана и разузнаване, обмяната на информация във връзка с борбата с тероризма са начините, по които трябва да се работи, за да се ограничи миграцията в Европейския съюз“.
Освен това за мигрантите, които нямат право да останат на територията на съответната държава, трябва да бъде гарантирано бързо връщане в страната на произход.
Д-р Ковачев подчерта, че миграцията се нарежда сред трите най-големи проблема пред Европейския съюз според мнозинството негови граждани.
„Тероризмът и миграцията са свързани с физическата сигурност, докато икономическата перспектива за намиране на работа и добро образование – със социалната сигурност“, поясни той.
По думите му, докато с икономическите проблеми Европа може до голяма степен да се справи със собствени сили, то въпросите касаещи тероризма и миграцията изискват глобален отговор.
Евродепутатът подчерта, че някои от европейските граждани са гневни, но недоволството им не е причинено от това, че ЕС е прекалено силен, а напротив – от това, че го смятат за прекалено слаб, неефективен и бавно адаптиращ се към променящия се свят.
„От нас зависи да дадем инструменти на ЕС да бъде по-силен и по-ефективен, и да не се злоупотребява със страховете на европейските граждани за извличане на политически дивиденти“, допълни д-р Ковачев.