Българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП, зам.-председател на Групата на ЕНП в Европейския парламент и Председател на българската делегация в ЕНП в ЕП д-р Андрей Ковачев в интервю за Агенция „Фокус“ по повод представения от Европейската комисия проект за преговорна рамка за членство на Северна Македония и Албания в Европейския съюз.
– Фокус: Г-н Ковачев, Европейската комисия завърши проектопредложението си за преговорната рамка за присъединяване на Северна Македония и Албания. Това вероятно беше очаквана стъпка, но освен критериите от Копенхаген, в нея са включени и новите правила на Европейския съюз. До каква степен това ще затрудни двете страни по пътя им към еврочленството?
– Андрей Ковачев: Всичко зависи от самата страна-кандидат. Не трябва да забравяме, че това е двупосочна улица: преговарят Европейският съюз и страната-кандидат, която иска да стане част от него. Критериите са разписани. Вие споменахте Копенхагенските критерии, но тук също така са записани и критериите, свързани с добросъседството, с изпълнението на сключените договори. Още в трета страница са споменати договорите с България и Гърция. Те са също сред критериите, по които ще бъдат оценявани усилията на страните-кандидати.
– Фокус: Това означава ли, че можем да сме спокойни за българските интереси? По този начин ще можем да поискаме връщане на процеса назад, ако видим неспазване на условията ни към Северна Македония, нали така?
– Андрей Ковачев: Всичко зависи от страната-кандидат. След изборите в Северна Македония ще си види и дали това правителство, което бъде излъчено, искрено ще желае пълноправното членство на страната в ЕС, а не е само на думи. В момента тече предизборната кампания в Северна Македония. За съжаление, въпреки нашите призиви да не се използва темата с добросъседските отношения и договора за събиране на популистки вот, това се случва. Всяка наша дума: и моя, и от правителството се използва за печелене на такъв популистки вот. Това е много лошо за самата страна-кандидат. Чрез вас призовавам темата с Договора за добросъседство да не се използва за печелене на един или друг процент. След това този договор трябва да бъде изпълняван.
– Фокус: Изборите чукат на вратата. Ще видим какъв ще е вотът на северномакедонците на 15 юли. По ваше мнение, в зависимост от това кой спечели, има ли възможност страната да даде заден ход по отношение на членството си в Европейския съюз?
– Андрей Ковачев: За съжаление, да. Но това е решение на гражданите на Република Северна Македония. Ние по никакъв начин не се намесваме и не желаем да се намесваме в предизборния им процес. Единственото, за което призоваваме, е да не се използва договорът с България и историческите теми, които са в основата му, за печелене на популистки вот, защото тези спечелени въз основа на омраза, лъжа и фалшификация проценти са де факто тези, които ще блокират след това продължаването на пътя към европейската интеграция на страната. Не е някой друг виновен. Самите политици, които продължават да популяризират фалшификациите и омразата, те са тези, които връщат страната назад.
– Фокус: Вие имате ли някаква прогноза за изхода на изборите?
– Андрей Ковачев: Категорично няма да коментирам и не мога да гадая какво ще се случи. Всичко е в ръцете на гласоподавателите там. Това е тяхно решение. Аз не фаворизирам никого. Не участваме на тези избори и не даваме подкрепа на абсолютно никого. Само казваме, че искаме страната да продължи по европейския си път. За да продължи по него, трябва да преодолее омразата, лъжите, фалшификациите и да се изпълнява Договорът за добросъседство. Необходимо е, вместо омраза, да имаме приятелство, любов, братство, просперитет: икономически и социален. Трябва да градим връзки, да оставим в миналото: в учебниците и музеите Тито, АСНОМ, партизаните, комунистите и всякакви комунистически митологии и фалшификации на историята. Те са за учебниците, музеите и не са за днешния и бъдещия ден. Могат само да ни връщат назад. Това е валидно не само за Република Северна Македония, а и за България и всички други цивилизовани страни. Това вали и за националсоциализма, фашизма, комунизма и болшевизма. Те върнаха с десетилетия назад развитието на нашия континент и имат вината за огромно страдание, огромни човешки жертви и огромни репресии и неправди. Що се отнася до българското население в Македония, този югославски титовизъм и комунизъм доведе до неимоверни жертви и страдания.
– Фокус: Да се върнем и на хода на процеса по бъдещо присъединяване на Северна Македония и Албания. Предстои преговорната рамка да се обсъжда от Съвета на Европейския съюз. Очаквате ли тогава да се чуят негативни гласове за членството на двете страни? Припомняме и задръжките на френския президент Макрон. Той беше определил и членството, включително и на България и Румъния като прибързано разширяване на Съюза.
– Андрей Ковачев: Зависи от сигналите, които ще излъчи новоизбраното правителство след изборите към европейските столици: каква ще бъде програмата на това правителство, доколко може да се вярва на това, което бъдещият министър-председател ще говори. Ние ще мерим бъдещия министър-председател и по думите, които той е казал в момента. Не може да приемаме оправданието, че в момента тече предизборна кампания и затова сме казали някои неща, но де факто не ги мислим точно така само и само да спечелим 1 или 2 процента, но иначе ще го направим по друг начин. Това не е пътят. Затова казвам, че трябва да видим след изборите. Ще видим доколко са сериозни желанията за преодоляване на омразата, на разединението, на връщането в учебниците на Тито. Многократно казвам това, защото за съжаление в момента все още като основна идеология в изграждането на тази държава са основите на титовизма.
– Фокус: Разбира се, логично е след резултатите от изборите в Северна Македония, картината да стане донякъде по-ясна. Но все пак, нека кажем и как върви процесът на евроинтеграция за Албания.
– Андрей Ковачев: Има 15 ясни условия, които както германският Бундестаг, така и Европейската комисия сега представи. Те са свързани с реформи, върховенство на закона, свобода на медиите, борба с корупцията. Правителството на Еди Рама трябва да докаже, да вдъхне доверие на европейските столици, че сериозно се е захванало с решаването на дефинираните и в проекторамката, и в решенията на германския Бундестаг условия.