Евродепутати почетоха жертви на сталинските депортации! #RememberTheirNames
Пет часа евродепутати и граждани четоха имената на хиляди хора, депортирани по времето на Сталин.
Събитието бе организирано пред Европейския парламент в Брюксел. Участваха и двама български депутати – д-р Андрей Ковачев – евродепутат от ГЕРБ/ЕНП и председател на българската делегация на ЕНП в ЕП и Александър Йорданов СДС/ЕНП.
Инициативата бе на литовката Раса Юкнявичиене – зам.-председател на парламентарната група на ЕНП, и оглавяваната от нея неформална група за европейска памет. Надсловът бе „Да си спомним за съветските масови депортации“.
Проявата се провежда втора поред година. През 2021 г. бе отбелязана 80-ата годишнина от началото на големите депортации в новоприсъединените към СССР Литва, Латвия и Естония. Сталинският режим преселва в Сибир и Урал над 200 000 души между 14 и 18 юни 1941 г. Но още първата церемония се трансформира в почит към депортираните представители на всички народности, населяващи Съветския съюз.
Участваха представители и на други бивши съветски републики и източноевропейски страни – Украйна, Молдова, Унгария, Полша и др. Техните постоянни представителства в ЕС са се отзовали на поканата и са предоставили списъци с имена на депортирани техни граждани.
Българската дипломатическа мисия не е отговорила, въпреки че и тя е получила покана, научи Клуб Z от организаторите. А по времето на Сталин са депортирани над 15 000 българи.
„Тези страдалци са били депортирани в лагери и голяма част от тях са намерили смъртта си там“, сподели евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП д-р Андрей Ковачев за Клуб Z.
Той прочете имената на депортирани молдовани. В четенето участва и председателят на Европейския парламент Роберта Мецола
Същевременно Андрей Ковачев разкритикува българските власти, че не се интересуват от съдбата на репресираните ни сънародници в СССР.
„За съжаление, българската държава от промените досега не смята тази тема за приоритетна. Тя винаги смята, че българските граждани не се интересуват от това. Ние нямаме музей в памет на жертвите на комунизма. Нямаме достатъчно добра култура за памет към страдалците от този тоталитарен режим.
Обратното – имаме абсолютно безразличие към безбройно многото артефакти на комунистическата пропаганда в България. Да не говорим за наименованията и безумното извинение, че това е част от нашата история. Да, всичко е част от историята.
И една част заслужава да бъде в учебниците и музеите, а на другата трябва да бъдат наречени централни улици и площади в нашите градове. Но не и на тези, които са част от тази наша история, която никога не трябва да се повтаря“, каза Ковачев.
Той призова властите в България да подкрепят Украйна, тъй като тя е жертвата. А агресорът е Русия.
ℹ Сталин депортира над 15 000 българи
Депортираните от сталинския режим българи са над 15 000. Такава е оценката на Владимир Калоянов – доктор по история и автор на книгата „Цената на българщината в Таврия (1917-1944 г.)“. Самият той е роден в днешна Украйна и е потомък на таврийски българи.
12 500 са кримските българи, депортирани през 1944 г., след като съветската армия освобождава полуострова от германска окупация. Те са преселени предимно в днешен Таджикистан.
3000 таврийски българи са се преселили в България през 1943 г. след спогодба между София и Берлин. След края на войната те са върнати насила в СССР и също депортирани.