Андрей Ковачев - награждаване Русе европейски град на спорта за 2016г
Андрей Ковачев евродепутат ГЕРБ/ЕНП - по време на награждаването на град Русе за европейски град на спорта за 2016-та година

Андрей Ковачев, евродепутат от групата на ЕНП/ГЕРБ, в интервю за предаването „Добър ден, София“ на Радио „Фокус“

 

Водещ: Г-н Ковачев, каква е основната цел и идея на европейските награди за спортни столици на годината?

 
Андрей Ковачев: За да имате добро здраве, е хубаво да спортувате. Говорим тук не за професионален спорт, а за спорт за всички – за деца, за ученици, за хора в активна възраст, за възрастни хора, за хора в неравностойно положение, за хора инвалиди, за хора, които са с миграционна основа. Той е инструмент и за интеграция, за роми също. Така че и масовият спорт се вписва и в здравеопазването, и в интеграцията, и въобще в много аспекти на нашия живот. И приех инициативата на господин Лопатели много присърце преди 4 години, когато и аз започнах активно да ги подпомагам. И, разбира се, тогава все още нито един град от България не участваше в тази инициатива. Затова и първият град, към който се обърнах и мотивирах да се кандидатират, беше Бургас, след това Пловдив, след това излезе възможността за София и то става въпрос за столица – столицата е само една на година. И миналата година в една много силна надпревара дойде журито в София, успяхме да представим София по най-добрия начин – възможностите на Витоша, възможностите на новите спортни зали и съоръжения, които има, и най-вече амбициозният план, който има общината и кметът. И много сериозният ентусиазъм на госпожа Фандъкова, на Анатоли Илиев, който отговаря в Общинския съвет за спорта, и на Елен Герджиков, а и на други членове на Общинския съвет убедиха журито да обявят София, за което аз съм изключително радостен, за европейска столица на спорта 2018 година. Така че България се вписва много добре в европейската инфраструктура.

 
Водещ: Какво е значението според вас и за Русе, и за София?

 
Андрей Ковачев: Това мотивира всеки град, който получи тази титла. Първо, за да кандидатства, той иска да се развива в тази насока. А вече и като е получил титлата, за да я получи, те представят, градът, общинският съвет представя план за развитие за инвестиции в инфраструктура – велоалеи, спортни зали, плувни басейни. В зависимост от това къде се намира градът, разбира се и планини, ако има, и за планински туризъм, както е в София, или за морски туризъм, както беше в Бургас. Така че това е една мотивация на управлението на града да инвестира повече в инфраструктура за масов спорт, притегателна сила и за туризъм, и за спортен туризъм, за организирането на колкото искат мероприятия по време на тази година и най-вече за видимост – видимост на града, който е европейски град или столица на спорта; видимост и от страна на комисията, ще има посещение на представители на комисията и на комисаря в България във връзка с европейска столица на спорта, и възможност за реклама.

 
Водещ: Как ще повлияят в тази връзка отличията в сферата на туризма?

 

Андрей Ковачев: Посещенията в града, участващите хора в масовия спорт по време на годината, през която съответният град и столица е европейски град на спорта, се увеличава броят на посетителите и разбира се, тези, които участват в спортни мероприятия. Така че опитът досега се вижда, че тази титла подпомага градовете за повече видимост и повече туризъм.

 
Водещ: А смятате ли, че България отделя достатъчно средства в сферата на спорта и необходими ли са допълнителни такива?

 
Андрей Ковачев: Този въпрос винаги трябва да отговориш: не, винаги може повече. Да, може повече, но досега не са отделяни много средства за спорта в последните 20 години, но виждаме, че в последните няколко години започнаха на много места да се строят спортни зали, плувни басейни. Не само в София, но и в много други градове. В Пловдив наскоро отвори, в Русе. И сме тръгнали по правилния път, но не е достатъчно. Винаги може повече. Но мисля, че ние с бързи темпове наваксваме нашето изоставане в тази насока. И много е важно младите да имат перспектива къде да спортуват, защото спортът е и един инструмент за дерадикализация на млади хора, които чрез спорт се интегрират по-лесно в обществото.

 
Водещ: А всъщност, ако го свържем и със здравеопазването? В случая спортът е фактор за намаляване на затлъстяването при младежите, за намаляване на много заболявания, на смъртността дори.

 
Андрей Ковачев: Но има и едно изследване, а може би не и едно, а много изследвания, които казват, че всяко евро, инвестирано в спорт, спестява няколко евро от лечение, което потенциално може да се получи, ако не спортуваш. Така че винаги е добре това, което инвестираме в спорт.

 
Водещ: Посланието на инициативата, вашето послание какво?

 
Андрей Ковачев: Спортувайте. Спортувайте е посланието. И използвайте спортните инфраструктури на вашите градове и мислете положително, въпреки тежките времена. Сега да не кажем, че в тези тежки времена не искаме да мислим положително. Трябва да мислим положително, въпреки тези ужасни събития, които са около нас.