Andrey Kovatchev
Андрей Ковачев – евродепутат от ГЕРБ/ЕНП, зам.-председател на Група на ЕНП в Европейския парламент и Председател на българската делегация в ЕНП в ЕП

Влизането на Република Северна Македония в Европейския съюз зависи единствено от техния политически елит!


Българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП, зам.-председател на Групата на ЕНП в Европейския парламент и Председател на българската делегация в ЕНП в ЕП д-р Андрей Ковачев в интервю за Радио „Фокус“

Водещ: Спорът между Скопие и София за националната идентичност на Гоце Делчев пламна с нова сила и продължава, след като и в България, и в Македония бяха отбелязани 117 година от неговата смърт. В медийни интервюта и в постове в социални мрежи политически фигури, бивши дипломати и обикновени блогъри се надпреварват да изразяват възмущението си, че България щяла да „касапи“ видите ли Северна Македония по пътя й към Европейския съюз. Министърът на външните работи Никола Димитров, който между другото е с български произход, отиде още по-далеч, като каза, че страната му няма да позволи „избор между македонска идентичност и европейско бъдеще“. Председателят на Групата за сътрудничество между парламентите на Македония и България Илия Димовски пък обясни в свое отворено писмо до вицепремиера Красимир Каракачанов и евродепутата Андрей Ковачев, че страната ни е била по-успешна от Гърция и Сърбия в демакедонизацията на региона. Той дори намекна, че щом в София смятат, че македонците са българи, тогава с подобен аргумент от Скопие могат да кажат, че българите са гърци. Сред възмутителните му твърдения е и това, че изграждането на монолитната българска нация е станало с насилствена, чрез оръжие асимилация на няколко стотин хиляди македонци в България. Защо все още манипулациите на Скопие ни изненадват и как да им противостоим? Този въпрос си задаваме и търсим отговор. Наш гост е българският евродепутат Андрей Ковачев, който е и зам.-председател на Групата на Европейската народна партия (ЕНП) в Европейския парламент. Г-н Ковачев, как да разбираме поредните прояви на официална и неофициална Македония? Какво е това – историческа враждебност която очаква от нас криворазбрана толерантност?

Андрей Ковачев: За съжаление, отново сме пред избори в Македония, предсрочните парламентарни избори, които по всяка вероятност в следващия месец юни-юли, когато е възможно да се проведат, и опозиционната партия ВМРО-ДПМНЕ се опитва да използва темата. България не иска по никакъв начин, и нито аз, нито който и да било в България да влизаме в тяхната предизборна кампания. Единственото, което искаме, е темата с България да не бъде използвана за някой друг процент. България е с протегната ръка към Македония, към нашите най-близки. България винаги е показвала, че иска да сме отново най- най-близки като сънародници, като съседи, като делящи една и съща историческа съдба. Ние първи признахме Република Македония под тогавашното официално тяхно име, дадохме им военна техника, за да се защитават при евентуална атака от Милошевич от тогавашна Югославия по време югоембаргото, и я подкрепихме с горива и храна. 2001 година по време на войната се застъпихме за териториалната цялост и суверенитета на Македония. Сега ратифицирахме абсолютно първи, като първи парламент приемането на Македония на НАТО. Винаги сме подкрепяли Македония за еврочленство, подкрепяме и сега, и в бъдеще ще я подкрепяме. Абсолютно предизборни манипулации са за огромно съжаление това, което виждаме, особено от т.нар. „опозиционни медии“ в Македония, че България искала да вземе Гоце Делчев, искала да им вземе идентичността, искала да им вземе езика. Това се използва от г-н Мицковски за огромно съжаление за печелене на гласоподаватели. И това е изключително некоректно. България не иска, винаги сме заявявали, той е наш общ, никой не иска да вземе Гоце Делчев от Република Македония, защото и те са наследници, както и ние сме наследници на едни и същи хора, които в миналото не са се делели. А сега имаме съвременните исторически реалности. Съвременната реалност и факти никой не отрича. И е изключително, пак ще повторя, е некоректно от тяхна страна, че влизат в такава предизборна кампания с въпросните тези. Нашият призив и моят призив лично към партията ВМРО-ДПМНЕ, която е асоциирана в семейството на ЕНП, е да не използват тази тема за предизборна кампания. България не иска да им вземе нито Гоце Делчев, нито Даме Груев, нито никой друг от възрожденците, от революционерите. Те са наши общи, колкото и те са наследници, толкова и ние в България сме наследници, защото нашите предци са били едни и същи и не са се делили, това са били македонските българи.

Водещ: Защо си пробива път тезата, че България спъва Северна Македония по пътя й към европейската интеграция? И покрай такава теза се пробутват за пореден път великошовинистки тенденции и откровени исторически лъжи?

Андрей Ковачев: Предизборна кампания, за съжаление, пак казвам.

Водещ: Е, да де, но това се споделя и от представители на управляващата парти, на СДСМ.

Андрей Ковачев: Също предизборна кампания. Едните искат да останат на власт, другите искат да вземат власт. И съответно тази тема се използва, за да покажат кой е по и най, и кой е най-добър македонец и как защитава македонската идентичност от лошите българи. Първо, нищо ново няма. Изключително е интересно, да не кажа смешно когато някой в Македония каже: ами те българите сега искат нещо ново от нас. – Това никога не е било ново. Последните 30 години откакто има независимост на Република Македония с тогавашното име от бивша Югославия, България винаги е имала една и съща молба, желание – да преодолеем разединението от миналото. Бъдете горди македонци, каквито желаете – това е ваше демократично право на всеки жив човек да се самоопределя. В същото време нямате такова, защото не съществува такова демократично право да променяте идентичността на починали хора. Това е толкова просто и толкова ясно, но се злоупотребява за политически цели. Пак казвам, ние сме изключително позитивни, аз самият, винаги сме ги подкрепяли, искаме да станат колкото се може по-бързо и членове на Европейския съюз. Първи ратифицирахме за НАТО и сме много щастливи, че Република Северна Македония вече е част от НАТО. Искаме да не бъдат отровени младите поколения с тази омраза. Даже не искам да ги повтарям ужасните думи, които се чуват от другата страна за българския произход, през Втората световна война какви сме били, какво сме били направили. Лъжите, които се наслагваха в югокомунизма на Тито, продължават и сега. Нужни са наистина нови хора, които не са отровени от тази изключително неприятна обстановка, която се насажда за политическите цели. Оставете го това, нека да бъдем най-близки, нека да си помагаме. България винаги и сега в момента е с протегната ръка за помощ, за подкрепа по пътя на европейската интеграция. Но нека да оставим в миналото и Титовия, и българския комунизъм – да не дават пример с Георги Димитров: ама той каза, че сме македонци и ни даде Гоце Делчев. Значи, това е смехотворно. Както българският комунизъм има огромна вина, така и Титовият комунизъм от другата страна. Те извършиха огромни престъпления, които все още раните от тях не могат да заздравеят.

Водещ: Г-н Ковачев, казахте – младите хора, но ето един млад блогър, който живее и учи в САЩ Марио Христовски се казва, ами той не спира да поства антибългарска пропаганда.

Андрей Ковачев: Това е така. За голямо съжаление…

Водещ: Според него ние българите с оръжие и пропаганда сме искали да унищожим Македония. Представяте ли си?

Андрей Ковачев: Много съжалявам за това, че съществуват такива нагласи. Разбира се, това по всяка вероятност е било обсъждано в неговото семейство и така е било преподавано в училище. Явно така са се образовали. Затова е толкова важно образованието, за да не се повтарят тези лъжи, да не се повтаря тази омраза към България. Затова и в договора е записано, че комисията трябва да направи преглед и на учебниците, и съответно да ги изчисти от манипулациите, които са били в миналото. И тук както ако има и в България, защото ние също по времето на комунизма сме учили много неща, които не са исторически верни, но при нас този преход мина доста по-бързо, въпреки трудностите, въпреки огромните трудности в България, доста по-бързо мина. При тях за съжаление е все още като норма, като югоносталгия. Нека да си припомним: Титова Югославия беше по-добре от Живковска България. Живков беше затворил хората в контракционен лагер, никой не можеше да излиза. Тито беше по-хитър, той беше поставил югославяните да пътуват свободно, имаха много повече права от комунистическа България. Спомняте си съборите им, които бяха като някакъв западен „Кореком“ – дънки, техника. И защо е тази носталгия по Титова Югославия – защото тогава Тито е играл и със Запада, и с Изтока, и е успял да остави в съзнанието на част от все още в другите бивши съюзни републики носталгия по Тито. Този титовизъм обаче е в абсолютно антибългрски контекст, защото Тито жестоко се е разправял с всеки, който е заявявал своята българска идентичност тогава.

Водещ: Г-н Ковачев, какво е бъдещото на тази комисия, която в момента е блокирана, не работи, но и това, което е постигнала, не е кой знае какво, и даже от македонска страна настояват за преразглеждането му? И нещо повече настояват за напускането на техните представители?

Андрей Ковачев: В договора не е записано, че комисията преустановява работа, когато има в едната или в другата страна избори, и 6 месеца преди това не работи. За мен е изключително странно, че комисията от ноември месец не се среща и не работи. Тя е академична комисия, не би трябвало да има нищо общо с предизборна кампания или предизборна ситуация. И нашето желание, моето желание е тази комисия колкото се може по-бързо да започне работа, да започне работа в положителен смисъл. Разбира се, че сега със ситуацията с коронавируса има други възможности, както Европейският съвет да работи онлайн с видеоконферентни връзки. Комисията също може да направи такава видеоконферентна връзка. И няма нужда да се чака, колкото се може по-бързо тя трябва да възстанови своята работа.

Водещ: Какво да правим с подкрепата за Македония за членството й в Европейския съюз при така стичащата се ситуация?

Андрей Ковачев: Всичко е в техни ръце. Пак ще кажа: България винаги ги е подкрепяла, нашето първо председателство беше само и изключително насочено да убеждаваме нашите европейски партньори колко е важно страните от Западните Балкани да станат колкото се може по-бързо част от Европейския съюз, включително и сегашната Република Северна Македония. А всичко е в техни ръце. Както в ръцете на Сърбия, така и на Албания, така и в Република Северна Македония и на всички останали да се решат техните проблеми: Косово и Сърбия да решат своя проблем, бъдещето на конфедерацията Босна и Херцеговина, Албания има 15 точки, които също трябва да решат, и които са забележки, особено на германския Бундестаг. Договорите между България и Република Северна Македония също трябва да бъдат изпълнени – това е залегнало и във вчерашната резолюция и декларация на Съвета. Всичко зависи от самия политически елит на Република Северна Македония, доколко те ще се плъзнат по това желание да бъдат популисти и да спечелят 2-3-4-5 % повече на изборите, и после да направят невъзможно и много трудно намирането на работещо решение и изпълняването на подписаните договори, или ще работят национално отговорно за тях. Защото България нищо не иска да им вземе. Много са некоректни когато тези медии, разбира се близки до съответни политически централи в Македония, казват: България ни кара да се откажем от Гоце Делчев. Това го прочетох преди малко и ми стана изключително тъжно. Аз самият многократно съм го казвал: напротив, ние искаме още повече Гоце Делчев да се учи, да се знае за него истинската история. Той е герой, който е общ наш герой, защото тогава сме били едно и също. В град Кукуш, чието население в огромната си част са били българи, роден е в българско семейство, татко и майка българи, учил е в българската гимназия, учител по български в Щип, учил е във военното българско училище за офицер. В която и да е енциклопедия по света да отворите, ще видите, че е записано като такъв. Просто е кощунство да се настоява обратното, и ние да го приемем.

Водещ: Г-н Ковачев, възможно ли е тази враждебност на официалния македонски елит към България да е инспирирано отвън, за да бъде контролирана? Имам предвид от Русия, в известна степен и от Сърбия.

Андрей Ковачев: Аз не искам да правя такива спекулации. Република Северна Македония е част от НАТО, те са пълноправен член на НАТО. Ние им помагахме с всичко възможно, колкото се може по-бързо да се присъединят към НАТО – геополитически, геостратегически това беше изключително важно и вече е факт. Аз съм изключително радостен от този факт. Така че Република Северна Македония е част от нашия отбранителен съюз и другите спекулации, които се разпространяваха преди това, че те ще се опитат да откъснат от НАТО Република Северна Македония, както имаше опити и за Черна гора преди това, не се случиха. Но тук става въпрос за Европейския съюз. И за Европейския съюз трябва да бъдат изпълнени критериите за членство. Преодоляването на историческите проблеми със съседите е такъв критерий, който трябва да бъде също изпълнен.