Камион да минава границата за 60 секунди – мит или реалност… Шенген и еврозона – колко сме близо или далеч…
Пред ФАКТИ говори българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков:
– Г-н Новаков, Европейският парламент одобри идеята един камион да бъде обработван средно за 60 секунди на вътрешните граници на ЕС. Мечта или действителност е това?
– Довчера беше мечта, днес е действителност. Никога няма да забравя как тази идея ми хрумна преди около 2 години. Русе, горещ ден през август 2022 г., километри от камиони и шофьори, чакащи с дни в кабините при жега, без вода, без тоалетна или поне място да се измият. Хаос с гишета на няколко институции на едно място, нула координация. Това просто повече не можеше да продължава така.
Знам, че у много хора идеята за проверка за 60 секунди буди недоверие и звучи като слоган на фантастичен филм, но ви гарантирам, че това е напълно възможно. Щом влакова композиция с няколко десетки вагона може да премине за 25 минути, защо един камион да не мине за една?
– Реално какво се случва, когато един камион стигне границата. Какво следва?
– Следва това, че на едно място се струпват всякакви проверки и контроли, които незнайно защо трябва да бъдат извършени в една точка и в един момент от пътуването. Аз твърдя, че всичко е въпрос на организация и малко усилие от страна на държавата. Не ме разбирайте погрешно, аз държа на проверките и на контрола, на безопасността и на това всички правила да бъдат спазени. Но! Вярвам и настоявам, че проверките могат да бъдат разпределени равномерно и че държавата има механизми, с които да облекчи шофьорите поне откъм време за престой на ГКПП.
– И обикновено камионът виси 2 или 3 дни. Шофьорите са свикнали…
– Какво значи свикнали… Бих казал, че привидно са се примирили, но това далече не означава, че трябва да се превърне в норма. От тази професия ежедневно се отказват десетки шофьори, а загубите за компаниите се изчисляват с по 200 евро на камион на ден. При чакащи с дни стотици камиони, сметката как всичко това се отразява на икономиката е проста. Още повече, че тук не говорим само за български проблем. Темата засяга няколко държави в Европейския съюз, а опашки се образуват не само на нашите граници.
– Скоро пътувахте с един тир на запад от България. Сблъскали сте се с искане на подкуп. Как става. Директно или…
– Всеки шофьор знае как става и едва ли е най-разумното нещо да обяснявам в медиите какви прийоми се ползват. Факт е, че опити за това има, а и съм далеч от това да мисля, че те са изключение.
– Какви са новите правила за мигрантите в ЕС. Вече проверката ще е на самата граница. Какво ще включва тя?
– Новият пакт е нещо положително за България, защото ни дава повече гъвкавост и ни позволява да се справяме с нелегалната миграция с повече инструменти. Въвежда се скрининг със снемане на отпечатъци и биометрични данни, а това ще даде проследимост, за да не може някой, на когото е отказано убежище, да търси такова другаде в Европа.
– Идеята е нелегални мигранти да не може да влязат в ЕС, ако не докажат че бягат от война… Какво следва?
– Икономическите мигранти ще остават в центрове по външните граници на Европа, както се случва и сега. Предвиждат се и споразумения с държави, от които влизат мигранти като Тунис, Турция, Египет. Така връщането им обратно ще е много по-бързо, ще има по-бърза процедура за даване или отказ на убежище.
– Как гледат в Брюксел на случващото се с МВР. Разбират ли изобщо за какво става въпрос у нас?
– Как да очакваме някой отвън да разбира за какво става дума у нас, като на този въпрос очевидно и ние не можем да си дадем отговор. Или поне не изцяло. Случващото се в държавата ни петни имиджа и буквално слага черта на години целенасочена работа за постигане на доверие към службите и към политическата ни класа. Хората, арестували действащ лидер на най-голямата политическа партия, носителите на „промяната“ в прегръдка с престъпния свят. За някои думите ми може да са силни, но за мен са точни – това е не просто срам, а погром за всичко постигнато досега.
– Шенген по суша… Реалност или през крив макарон, както обичаме да казваме в България?
– При всичко случващо се в момента и след като знам какви ги наговори акад. Денков в качеството си на министър-председател, да мислим за Шенген по суша в този момент граничи с наглост и лицемерие. Ако до онзи ден позицията на Австрия по Шенген бе политически театър за домашна употреба, то днес се оказва обосновано със снимков материал, а медийните публикации са по бюрата на австрийските министри и хранят предизборната им кампания. Влизането ни в Шенген по суша ще се забави. Няма как да искаш Европа да ти вярва, когато борбата с престъпността и корупцията се свежда до снимка на пудел с кашон пълен с банкноти. Лично мен като политик и евродепутат би ме било срам да търся подкрепа точно в този момент. Също така, от гледна точка на превозвачите, Шенген и еврозоната са скачени съдове с ефект 1+1=3. Има и още една лоша новина – влизането в еврозоната е под риск от забавяне не само поради проинфлационната политика на последния финансов министър, а и поради липсата на доверие у него. Само преди дни НС наложи мораториум върху разходите с публични средства – много ясен сигнал към Брюксел и то докато по различни кабинети на ЕК се пише докладът, който трябва да оцени дали сме готови, или не. Ето дотук се докарахме. „Промяната“ на тези хора ни тегли назад.