Решението на Европейския парламент да приеме българската позиция, че производството на етерични масла не трябва да бъде приравнявано към химическата индустрия, е спечелена битка, но до окончателната победа има да се извърви още път.
Това каза в интервю за Радио Стара Загора българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков.
Подкрепата на българската позиция от Европарламента бе постигната тази сряда, по време на пленарната сесия в Страсбург. На нея българските евродепутати от всички политически групи се обединиха и заедно успяха да обърнат гласуването в полза на внесените от тях изменения към предварителната преговорна позиция. Според първоначалните намерения, се очакваше в срок до 4 години Европейската комисия да излезе с ново законодателно предложение за етерично-маслените култури, базирано на доклад за свойствата и ефекта им върху здравето.
„Случилото се е огромен пробив – веднъж такъв бе постигнат в Европейския съвет, когато се отказаха от намеренията за преетикиране на продуктите, съдържащи етерични масла. Това е втора победа, още повече като се има предвид че първоначалната позиция на ЕП бе съвсем различна и буквално се преобърна на 180-т градуса. Искам да благодаря на всички български колеги евродепутати, които работиха по темата като един. Това показва, че когато сме сплотени и имаме общи каузи, сме силни и нашият глас и аргументи могат да бъдат чути и зачетени“, каза още Андрей Новаков.
По думите му, за да отпадне всякаква опасност за приравняване на производството на етерични масла към химическата индустрия, трябва да се извървят още няколко стъпки – решението да бъде финализирано и на второ четене в Парламента ,след като е минало през одобрението на Европейския съвет и Европейската комисия.
„Тогава вече решението става част от европейското законодателство“, уточни Новаков.
Може ли според българския евродепутат, териториалните планове за справедлив преход на въглищните региони да бъдат върнати, преработени и обратно изпратени към Брюксел – Новаков счита, че написаното в тях може да бъде предоговорено, а средствата също могат да бъдат пренасочени.
ℹ️ Повече чуйте в звуковия файл ⬇️