Emil Radev
Емил Радев - ГЕРБ/ЕНП

 

– Г-н Радев, предложението за регламент за управлението и финансирането на e-CODEX беше одобрено на съвместно заседание на Правната комисия и на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в Европейския парламент. Като докладчик по досието, кажете какво представлява самата система и какво налага прилагането й в целия ЕС?

– Е-CODEX трябва да заработи като обща електронна система за съдебно сътрудничество при трансгранични граждански, търговски и наказателни производства. Целта е в една децентрализирана комуникационна мрежа да бъдат обхванати националните IT системи, така че съдилищата от една държава-членка да могат да изпращат по електронен път до друга страна в ЕС информация като документи и доказателства. Системата трябва да отговаря на няколко важни условия – освен че трябва да бъде децентрализирана, тя трябва да гарантира оперативна съвместимост и, разбира се, сигурност. Важно е да уточня, че системата e-CODEX е разработена още преди няколко години. Тази инициатива е плод на съвместните усилия на отделни държави-членки в периода 2010-2016 ги именно техният опит доказва безспорната ефикасност на e-CODEX и необходимостта всички страни в ЕС да се възползват от системата. Разгръщайки потенциала й, ще улесним достъпа до правосъдие и на гражданите, и на бизнеса.

– С какво ще помогне тя и ще улесни ли съдебното сътрудничество между страните?

– Дигитализацията съществено облекчава и ускорява трансграничната комуникация между компетентните органи във време, когато например граждани на ЕС живеят в една държава-членка, а пътуват, работят или учат в друга. Информационните технологии предлагат възможности, от които трябва реално да се възползваме. Процесът на цифровизация неминуемо изисква трансформация и адаптация, изисква усилия, нозначително улеснява съдебното сътрудничество, а то е основна цел на системата e-CODEX. Необходимо е да разширим обхвата на дигиталните услуги в правосъдието. Това е и една от поуките ни от COVID пандемията, която затрудни съдебното сътрудничество и доведе до забавяния на дела. Като инструмент за трансгранична комуникация между съдилищатаe-CODEX е именно начин да преодолеем пречките пред достъпа до правосъдие за гражданите и предприятията в ЕС.

 

– В кои страни функционира и кога можем да се включим и ние?

– Зад разработването на системата e-CODEX стоят 21 държави-членки: Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Естония, Ирландия, Италия, Испания, Латвия, Литва, Малта, Нидерландия, Обединено кралство, Полша, Португалия, Румъния, Унгария, Хърватия, Финландия, Франция, и Чехия. Доколкото съм запознат, системата вече се използва и в България в рамките на европейската заповед за разследване. В ЕС работим активно по ново законодателно предложение, което предвижда от юли 2023 г. с по-нататъшното разработване и поддържане на системата e-CODEX да се ангажира агенцията, за която вече споменах – eu-LISA. През миналия месец предложението за регламент за управлението и финансирането на e-CODEX беше одобрено почти с пълно единодушие на провелото се съвместно заседание на Правната комисия и на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в Европейския парламент. Като докладчик по досието през тази седмица взех участие в стартиралите преговори на Европарламента с Комисията и Съвета за формулирането на окончателния текст на регламента за компютъризираната система за комуникация в трансгранични граждански и наказателни производства. Стъпка по стъпка напредваме и скоро e-Codex ще заеме своето важно място сред механизмите за съдебно сътрудничество на общоевропейско ниво.

 – Ще допринесе ли до съкращаване на процедурата по делата?

– Да, със сигурност. Системата ще осигури бързия обмен на информация между съдилищата на всички държави-членки, а това е от ключово значение за съкращаване на сроковете за съдебното производство. Дори повече – на тази база ще бъдат съкратени и разходи, което е предпоставка процедурите да станати по-евтини за гражданите и бизнеса.

– Кой ще има достъп до нея?

– На практика системата представлява една компютърна програма, която се ползва в т.нар. „точка за достъп до е-CODEX”. С други думи, този специфичен софтуер е инсталиран на подходяща хардуерна инфраструктура, така че по надлежен и сигурен начин да се предава и получава информация до и от други точки за достъп. Всяка държава ще има списък с такива точки за достъп, за които изрично трябва да бъде уведомена eu-LISA – Агенцията на ЕС за оперативно управление на широкомащабни IT системи в областта на свободата, сигурността и правосъдието, която ще поддържа е-CODEX на европейско ниво. Освен това, всяка държава-членка ще определя сама субектите, които да управляват точките за достъп на национално ниво. Парламентът предлага  това да бъдат публични органи или юридически лица, включително и организации, представляващи практикуващи юристи, а също и частни компании, упълномощени съгласно националното законодателство или правото на ЕС да управляват точките за достъп. В момента водим преговори със Съвета и ЕК точно по тези въпроси, така че предстои това да бъде определено. Точката за достъп, за която eu-LISA е уведомена, става „разрешена точка за достъп до e-CODEX”. Субектът, който я управлява, носи пълната отговорност за сигурността й, както и за сигурността на данните, които се обменят. Разбира се, системата ще обхване не само националните структури, но и институциите, органите и агенциите на ЕС, като списъкът с точките за достъп, които те ще управляват, ще се поддържа от Европейската комисия.

 

– От къде ще се осигури финансиране?

– На този етап системата e-CODEX се управлява от консорциум от държави-членки и други организации, финансиран с безвъзмездни средства от ЕС. Общите разходи за разработването на системата възлизат на около 24 млн. евро. 50% от тях са обезпечени от ЕС под формата на безвъзмездно предоставени средства, а останалата част от сумата е осигурена от самите държави-членки, участващи в този консорциум. С приемането на новото законодателство вече няма да е нужно допълнително финансиране чрез безвъзмездни евросредства. Иначе казано, няма да се налагат разходи за сметка на бюджета на ЕС. На практика не е необходимо да се разработва алтернативна система за нуждите на съдебната система, защото ще се ползва вече изградената. И именно благодарение на синергията, държавите-членки ще могат ефективно да се възползват от инвестициите, които са направени до момента за внедряването на e-CODEX.