Emil Radev
Емил Радев ГЕРБ/ЕНП

Особено нелепо е твърдението, че номинираната за еврокомисар е близка до Русия, а тя е в списъка на МИД като враг на Русия…

– Г-н Радев, във вторник председателят на ЕП представи номинираните за еврокомисари и техните портфейли, но след седмици на политически битки. Особено внимание се обръща на ресор “отбрана”, а до момента Европа разчиташе повече на НАТО за своята сигурност. В каква обстановка работите, когато централната част на континента е залята от вода, а на югозапад гори?

– От едната страна в Португалия Европа гори, от друга страна в Централна Европа наводненията взимат човешки жертви и оставят след себе си огромни разрушения, така че ситуацията е напрегната. Международната обстановка също способства да бъде напрегнато и по границите на Европейския съюз. Няколко са въоръжените конфликти в Близкия изток, войната в Украйна продължава. Всичко това създава необходимостта да се вземат сериозни мерки, за да може да се гарантира сигурността на ЕС, както в отбранителен аспект, така също и във вътрешната сигурност. Налице е безпрецедентна мигрантска криза и необходимостта от много по-силни мерки за защита на външните европейски граници и справяне с нелегалната миграция, трафика на хора и организираната престъпност вътре в ЕС.

– Австрия, която продължава да се противопоставя на влизането на България и Румъния в Шенген по суша, получава ресор “Вътрешни работи и миграция”. В края на миналата година в ЕП бяхте домакин на конференция за разширяването на Шенгенското пространство и ролята на страната ни за сигурността по границите на ЕС. Колко важен е ресорът на Австрия и какъв знак е за България?

– Ресорът е важен, защото виждаме, че във всяка една държава-членка проблемът с нелегалната миграция, с криминалната престъпност, е един от водещите въпроси, които вълнуват гражданите. И от изборите за Европарламент, и от редица други избори в държавите-членки, е ясно, че крайнодясната вълна се крепи точно на въпросите с миграцията, но не трябва да има само популистични лозунги. Тази седмица Германия върна контрола по външните си сухопътни граници, все още няма масови проверки, но има инцидентни. Това обаче няма да даде нужните резултати, ако не се засили максимално контрола по външните европейски граници и точно тук България играе много важна роля, като пази най-тежката, тази с Турция, където има огромен брой мигранти. В миналото, по време на правителството на Бойко Борисов, ние успявахме да имаме нулева миграция, да работим изключително добре с турската страна, така че границата да е непропусклива. В последните четири години, за съжаление, минаваха голям брой нелегални мигранти. Не че австрийците имат голям приток на хора от България, защото повечето минават по Западния Балкански маршрут, но все пак дойде реакцията, която беше много негативна за нас и за Румъния. Не влязохме в Шенгенското пространство и по суша, което води до огромни загуби за бизнеса, туризма и логистиката, както и крайно големи неудобства, особено през лятото, за всички онези, които искат да отидат да почиват в съседна Гърция или да отидат до Румъния.

– Трябва ли да се притесняваме, че този ресор е даден именно на Австрия и означава ли това България да забрави за скорошно влизане в Шенген по суша?

– Не бих казал. Вече ще се гледа от европейска гледна точка и ще стане ясно, че проблемът не е в България и Румъния. И може би ще бъде много по-възможно да убедим комисаря и после европейското правителство, но след като минат изборите в Австрия. Трябва и много стабилно правителство в България, защото правителства с хоризонт от само няколко месеца трудно постигат успехи във външнополитически план, а България загуби много авторитет в последните три-четири години.

– Имате ли все пак конкретна прогноза кога България ще влезе в Шенгенското пространство и със сухопътните си граници?

– Много разчитаме това да стане в началото на следващата година, непосредствено след изборите в Австрия и най-после да надделее разумът. Но това зависи и от нас, защото трябва да покажем, че пропускливостта на българско-турската граница е много ниска. Аз виждам, че ГД “Гранична полиция” взима много сериозни мерки в последните месеци и се надявам, че ще успеем да преодолеем това, което ставаше преди 2-3 години, когато границите ни бяха много пробити. Имаме подкрепа от ЕК, имаме огромна подкрепа от ЕП, а колегите още в миналия парламент приеха резолюция, с която призоваха още в рамките на тази година да бъдем приети пълноправно с румънците в Шенген. Остава да си свършим работата и в Съвета. Но ни трябва редовно правителство с хоризонт повече от година, така че да поемаме ангажименти и да можем да ги изпълняваме.

– Малко, след като Фон дер Лайен потвърди номинацията на Захариева, а по-късно и я посочи като номинирана за еврокомисар с ресор “Стартъпи, изследователска дейност и иновации”, бяха направени опити за злепоставянето й. Успяхме ли да се изложим пред чужденците?

– Това е много притеснително. Слава Богу, опитът за скандал не успя да повлияе на това да получим много добър ресор от председателката на еврокомисията г-жа Фон дер Лайен, но всичко това, което става в последните дни, накърнява много имиджа на България. Познавам Екатерина Захариева от години, тя е перфектен професионалист с много голям опит – и като министър на правосъдието, и като министър на външните работи. Видях как беше посрещната в Страсбург, не само от групата на ЕНП, но и от другите политически групи. Не смятам, че тази атака към нея ще успее, но за съжаление нанася удар по имиджа на България и е направена със средствата и със способите на едни по-тъмни времена, когато Държавна сигурност провеждаше такива операции. Видяхме точно такова активно мероприятие. То започна от България с това как един никому неизвестен великотърновски депутат помества нещо, то се препечатва в чуждоезичната медия от г-н Георги Готев, добре познат и като агент Иванов. После една журналистка от “Политико”, която се слави с добрите си връзки с Кирил Петков, решава да се обади на някой от евродепутатите и избира точно Никола Минчев, който не знам откъде има информация по казуса, но я потвърждава. Всичко се завърта в “Политико” и то вече за втори път, а доколкото имам информация, се готвят и нови такива провокации. Това не прави чест на тези хора, които вместо да работят да имаме силен ресор и силен еврокомисар, правят това. Ресорът, който беше даден на Катя Захариева е значим, той е в приоритетите на новата Еврокомисия, особено стартъпите и конкурентоспособността. Трябва да наваксваме много в ресора на Захариева и програма “Хоризонт” и да застигнем държави като САЩ и Китай. 95.5 милиарда е програма “Хоризонт” за този програмен период, това са огромни пари. България получи това, което ни се полага и за съжаление, опитите за саботаж идват от българи.

– Казвате, че разполагате с информация, че се готвят още компромати срещу Екатерина Захариева преди изслушването в ЕП. Може ли да конкретизирате?

– Чуваме, че ще се опитат отново да повдигнат темата и това вече се случва. Аз видях как се препечата материал, как се поде и от български медии, но пак казвам, че това не направи никакво впечатление на колегите ни в ЕП. Голяма част от тях познават лично Катя Захариева. Особено нелепо е твърдението, че е близка до Русия, а тя е в списъка на МИД точно като враг на Русия. Това е скалъпен и съшит с бели конци компромат, но оттук нататък се чува, че ще се опитат да атакуват и нейни роднини. Това не прави чест на тези хора и няма да постигне гонения от тях ефект. Трябва да работим така, че да минат нормално изслушванията и в лицето на Екатерина Захариева да имаме човек, който да вдигне авторитета на България, ще помогне много на българския бизнес, ще изчистим потъмнелия имидж на държавата ни. Трябва отново да върнем нашия авторитет в ЕС, да получим това, което ни се полага и да постигнем дългосрочните си цели като сухопътния Шенген и Еврозоната.

– Премиерът на Румъния Марчел Чолаку се похвали, че кандидатът на страната за еврокомисар Роксана Минзату ще управлява една пета от бюджета на ЕС чрез важния портфейл за „демография, работни места, умения и образование“ също така ще бъде заместник-председател на Европейската комисия. На съседите ни от Гърция повериха ресор „Устойчив туризъм и транспорт“. България трябва ли да се усеща пренебрегната или ощетена спрямо съседите ни?

– Не, по никакъв начин. Ресорите се препокриват. Така че, когато говорим, че един комисар управлява това или онова, там има препокриване с още един или двама, така е заложена структурата на новата Комисия. Въобще не може да се каже, че има слаби и силни ресори, но това, което получихме ние, наистина е значителен ресор.

– Малко време остава до парламентарните избори у нас, а създалата се безпрецедентна обстановка затруднява дори социолозите в проучванията им на терен. Две ДПС-та, разцепено БСП, каква е Вашата социология преди вота в края на октомври?

Очаквам ГЕРБ да е първа политическа сила, ние не се занимаваме с конфликтите в другите политически партии. Изпълняваме нашата програма и искаме да направим всичко възможно, за да можем да управляваме и да изпълним всички онези обещания, които сме дали на българските граждани – да има завършена магистрала „Хемус“, да го има новия път Русе – Велико Търново, да можем да усвояваме не 4% от европейските програми, както е до момента, а да се върнем във времената на правителството на Борисов и усвоявахме над 98% по програмите. В момента виждаме, че заради некадърното управление на ПП-ДБ стигнахме дотам, че да не можем да придвижим напред и плана за възстановяване. Абсолютно некадърно законодателство, аз съм работил по директивата за несъстоятелността, която трябва да въведем със Закона за несъстоятелността на физическите лица в България. Видяхме реакцията на всички заинтересовани гилдии, които отрекоха този закон, говори се да се премахне несеквестируемостта на единственото жилище, което може да засегне 600 хиляди български семейства, които дължат. Недопустимо е по такъв начин да се прави законодателство и много се надявам, че няма да се приемат набързо законите, които останаха. ПП-ДБ имаха две години време, в което да ги приемат и цялата власт, имаха мнозинство, но пак казвам – за съжаление, толкова си могат. България загуби много. Оттук нататък ни трябва силно управление от хора, които могат да се справят с предизвикателствата, да имат капацитет и авторитет. Трябва да се върнем във времената, когато у нас се събираха всички президенти и премиери, аз много добре си спомням как в Евксиноград ги посрещахме. Виждаме в последно време какъв е имиджът на България, трябва отново да върнем нашия авторитет в ЕС, да получим това, което ни се полага и да постигнем дългосрочните си цели като сухопътния Шенген и Еврозоната.

Нашият гост

Д-р Емил Радев е роден на 26 март 1971 г. във Варна. Юрист по образование, той е доктор по Гражданско и семейно право от НБУ.Emil RadevВладее немски, руски и английски езици. Бил е депутат от ГЕРБ в 41-ото и 42-ото Народно събрание и е евродепутат от ГЕРБ/ЕНП от 2014 година насам. В края на юли 2024 г. той беше избран за заместник-председател на Комисията по правни въпроси (JURI) в Европейския парламент. Номинацията му за поста беше приета с пълно единодушие.