Европейският парламент не е прекъсвал своята работа, работи дистанционно. Направи се бърз и ефикасен ред за гласуване. Трябва да се въвеждат все повече процедури онлайн. Има и предстоящи триалози, да се надяваме, че ще можем да се събираме присъствено. По време на това председателство може би няма да има приет законодателен акт. Готов съм да пътувам до Брюксел като докладчик, за да завършим някои от досиетата. В следващите няколко месеца ще се възстановява нормалната работа на парламента и се надявам, че от септември най-късно спокойно да можем да провеждаме присъствени заседания.

Това каза българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев в предаването на Канал 3 „Денят на живо с Наделина Анева“

Emil Radev„Кризата удари много силно българските граждани, някои загубиха работата си, други предприятия спряха. Държавата направи всичко възможно да подпомогне българските граждани, включително предприе мерки да спре принудителните изпълнения от съдебните изпълнители до 13 юли тази година, за да дадем глътка въздух. Колекторските фирми обаче продължиха да работят. Заглавията ясно показват как действат те и с какви методи работят. Само от банките през 2018 г. и началото на 2019 г. колекторските фирми са придобили вземания за 3 млрд., над 1,2 млн. са случаите, по които работят. Това обхваща огромен брой граждани, които са изпаднали в затруднения в момента. За съжаление много малко от тях даже са били уведомявани, че някой е прехвърлял техните задължения. Нито са получавали писма за цесии, нито са давали съгласие да работят с личните им данни. При задължение от 10 г. е изтекла давността, едва ли някой пази сметките си от мобилния оператор от последните 15 г., които сега твърдят, че са станали 500.“, допълни той.

„В България всеки длъжник може да плати доброволно задълженията си, но ако откаже да го направи, има начин за принудително изпълнение, стриктно описан в гражданско-процесуалния кодекс, чрез съдебен изпълнител под много строгия контрол на съда – може да се обжалва. Никъде не е регламентирана дейността на колекторските фирми, още повече методите,  според които те действат. 

Законопроектът на Мая Манолова легитимира колекторските фирми, които в момента са на ръба на закона, ако някой се оплаче в полиция и прокуратура, ще има пълна подкрепа срещу техните действия и може да има и наказателни последствия. Този законопроект дава пълно монополно положение на колекторските фирми.

Да, казва се, че не могат да ни притесняват между 20 ч. и 7 ч. сутринта, през останалото време ще ни притесняват явно.  Това е един законопроект, който защитава интересите на колекторските фирми. Той ще легализира практиките и методите им. 

България остана единствената държава в ЕС, която има вечни длъжници. Крайно време е парламентът да въведе абсолютна давност на вземанията на граждани. На практика и 15-20 г. могат да бъдат притеснявани българските граждани, защото като тръгне едно производство само за искане на справка от съдебния изпълнител, давността се прекъсва и продължава да тече наново, дори и да почине длъжникът, роднините му трябва да поемат дълга му.„, каза още Радев.

„През 2007 г. Мая Манолова и другите, които приеха новия ГПК, изтърваха въпроса със съдебните изпълнители. Впоследствие още в 41-вото НС премахнахме таксата 1,5 % на описа на имот. 

В момента ситуацията с частните и държавните съдебни изпълнители е под контрол. Успяхме да въведем гражданска несъстоятелност за свободните професии в Европа. Интересите са огромни. Българите се нуждаят от пълна подкрепа, от глътка въздух, от такива закони, които да им дадат възможност да тръгнат на чисто, въпреки последствията, а не да бъдат в сивата икономика и да бъдат преследвани от колектори.От тях ще спечели и държавния бюджет, те ще плащат данъци и ще живеят спокойно.“ съобщи евродепутатът. 


ℹ️ Вижте във видеото какво още каза българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП