Най-желаните сфери за обмен са реклама, IT сектор, туризъм и архитектура, коментира в интервю пред „Монитор“ българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков.
– Г-н Новаков, днес представяте в Брюксел резултатите от програма A.L.E.C.O, благодарение на която млади предприемачи може да кандидатстват за стаж в чужди компании. Кажете какво отчитате?
– Оказва се, че две години, след като програмата бе одобрена от Европейската комисия, и година след кандидатстването е една от най-предпочитаните. За това говори и броят на кандидатстващите. От 120 места, които програмата предлага пилотно, има 264 кандидати досега. Признавам си, че се притеснявах колко българи ще я припознаят, независимо че е първата българска програма на ЕС.
– И какъв е изводът?
– България е третата страна с най-много кандидати за стипендии – 12. Те са посочили, че предпочитат да стажуват в САЩ и по-конкретно Силициевата долина. Най-желаните сфери за обмен са реклама и медии, IT сектор, туризъм и архитектура.
– А от кои други страни има голям интерес?
– Първите две страни са Италия и Испания. Съответно те имат по 50-60 кандидати.
– Какво предстои оттук насетне, как ще продължи програмата?
– С бюджета, който имаме – 750 000 евро пилотно, можем да покрием разходите на тези 120 човека. Най-голямата цел беше да покажем, че има смисъл от проекта – да подкрепяме със стипендии млади предприемачи. По около 4000 евро е стипендията на всеки един от тях. Интересът, на който се радва програмата, е достатъчно условие да поискаме тя да продължи и за в бъдеще. След като за 120 места имаме 264 кандидатури до момента, това показва, че има нужда от такава програма.
– До кога младите предприемачи може да кандидатстват за стипендии?
– Няма краен срок, могат да го направят до изчерпване на местата. Тогава ще престъпим към обмисляне дали да продължим с проекта. Но според мен има повод да поискаме поне удвояване на бюджета и на местата, които предоставя A.L.E.C.O. Днес с комисар Мария Габриел ще отчетем резултатите, ще включим на живо участници, които са се възползвали от програмата. Държим да чуем и мнението на чужденци.
– Става дума за млади предприемачи, но имате ли представа все пак какви са хората, които са кандидатствали?
– Повечето от тях са на възраст между 25-35 години. Те или са стартирали току-що своя кампания, или планират да го направят. Масово българите са от IT сектора, като има няколко човека, които се занимават с архитектура. Най-активни са от Софийския университет. Важно е да кажем, че това е една от малкото програми със 100% безвъзмездно финансиране – до 3800 евро не подлежат на възстановяване. Те обаче трябва да се използват по предназначение – за самолетни билети и разходи за престой.
– Кога ще могат да заминат тези хора?
– Българите, които са предпочели да заминат в САЩ, имат чисто визови ограничения. Това е единственото, което забавя нещата да се случат. Много се радвам, че има 65 компании – от САЩ, Сингапур и Израел, които се съгласиха да са партньори по A.L.E.C.O и приемат стажанти. Младите предприемачи имат възможност да избират къде да стажуват, като продължителността е 1-3 месеца. Стипендията е от около 1000 евро на месец, в зависимост от държавата, а самолетните билети, отново според дестинацията, са между 800-1000 евро. Те също се покриват от програмата.
– Всъщност това е голям шанс за един млад човек, въпросът е дали тези хора ще останат след това у
нас?
– Следим развитието на всеки един. Надявам се, че поне един от тези българи ще се върне и ще развие конкурентоспособна фирма, поне в Европа. Този човек ще разкрие работни места и ще остави добавена стойност у нас. Това е малка крачка, но пък тези резултати ме окуражават и ще поискам бюджетът на програмата да бъде удвоен, да се включат повече страни.
– Между другото работодатели преди ден отново изтъкнаха проблема с липсата на IT специалисти, а в същото време виждаме, че искат да се реализират навън.
– Факт е, че има най-много желаещи от този сектор и те искат да стажуват в Силициевата долина в САЩ, където е Меката на този бизнес. Не мога да се сетя за много програми у нас, които дават по 4000 евро на човек, за да пътува до другия край на света, както и достъп до компания, която е най-добрата в сектора. Представете си какво означава това за един IT специалист – да ти осигурят стаж в Google или Facebook. Знаете, че малко след Освобождението, когато министър-председател у нас е Стефан Стамболов, едно от първите неща, към които се насочил, е да изпраща на държавна издръжка българи в Централна и Западна Европа, за да станат архитекти, инженери и т.н. Само че след това сме загубили от предприемаческия си дух. Надявам се чрез A.L.E.C.O да подкрепим новото поколение български предприемачи, като вземат най-доброто от чуждите компании. Затова и програмата е вдъхновена от големия писател и пътешественик Алеко Константинов.
– Вие сте инициатор и на една друга инициатива – за възраждане на обезлюдените ни райони. Непрекъснато пътувате, когато се върнете в страната. Как се развива самата програма?
– Ако трябва да отчета резултатите по програмата, мога да кажа, че вече селата с профили се удвоиха. Откакто стартирахме, близо 100 села имат профили в програмата. Все повече хора се свързват с нас, казват, че искат да се пренесат в селски райони, защото са с IT фирми и могат да си позволят да работят от разстояние. Не искат да се подлагат на стрес, да пътуват в задръстванията. Други пък искат да се занимават с биоземеделие. Правят се различни профили на села от цяла България, които не са били забелязвани, че са дестинация за туризъм. Дори хора от цяла Европа ни следят, оказва се, че за последните три седмици имаме няколко стотин посещения от Белгия, Англия, Холандия и Америка. Това бе изненадващо за мен. Надявам се тези хора да посетят страната ни.
– А самите кметове проявяват ли инициатива и опитват ли се да рекламират страната си?
– Има две групи потребители, които създават профили. Едната е на кметове, другата е на хора, които предпочитат селския туризъм. Те са пътешественици.
– Не мога да не ви помоля за коментар на думите на номинирания за следващ председател на ЕК Манфред Вебер, че още от началото на 2019 година страната ни ще бъде в Шенген по въздух. Реално ли е това или по-скоро в сферата на хипотезата?
– Факт е, че има подем по темата и аз приветствам думите на г-н Вебер. За да го каже, най-вероятно има нещо предвид. България заслужава. Още повече че говорим за няколко месеца и пътникопоток от няколко милиона души, които няма да подлежат на визов контрол и ще пътуват свободно в Шенгенското пространство. Ако това се случи, това ще е едно от най-големите постижения в съвременната ни история наред с влизането ни в ЕС и НАТО. За пръв път чуваме конкретен срок и то от нашите европейски партньори.
– Последният доклад на ЕК бе определен като изключително успешен. Накъде оттук насетне?
– Надявам се да приключим с написването на доклади и мониторинговия механизъм. Заявката от ЕК беше, че това е предпоследният доклад за страната ни. Това бе конкретно послание. Още повече че констатациите в документа говорят точно за това. След като затваряш половината глави и се казва, че по останалите има напредък, то няма смисъл от такъв доклад.
– Къде обаче остават пробойните?
– Няма големи пробойни, оценката е, че никога България не е получавала по-добър доклад.