Andrey Kovatchev and Mariya Gabriel
Българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП, Член на Председателството на Европейския парламент, зам.-председател на Групата на ЕНП в ЕП и ръководител на българската делегация в Групата на ЕНП (ГЕРБ) – д-р Андрей Ковачев и Мария Габриел - комисар по въпросите на цифровата икономика и цифровото общество, по време на организираната от тях конференция в ЕП на тема: „Цифровата трансформация на здравеопазването – предизвикателства и възможности“.

Електронното здравеопазване ще улесни достъпа до медицинска помощ, тъй като при прилагането му ще пътуват данните, а не пациентът. По този начин пациенти от по-трудно достъпни места, ще могат много по-лесно да получат качествени медицински грижи.

Това заяви българския евродепутат от ГЕРБ/ЕНП д-р Андрей Ковачев  в Европейския парламент, където се проведе конференция на тема:

„Цифровата трансформация на здравеопазването – предизвикателства и възможности“. 

Дигиталната революция би превърнала пациента в активен участник във взимането на решения относно лечението му. Това обаче не означава, че електронното здравеопазване ще замести прекия контакт с лекаря, допълни още той.

„За да се разгърне потенциала на електронното здравеопазване, обаче трябва да се работи за повишаване компютърната грамотност и умения както на здравните работници, така и на пациентите. Другият решаващ елемент е осигуряването на адекватно финансиране“, заяви г-н Ковачев.

 

Българският еврокомисар г-жа Мария Габриел представи основата за действие на ЕС в областта на цифровото здраве през следващите години. Тя включва подкрепа на обмена на електронни предписания и електронни файлове на пациентите. Това ще позволи трансграничен обмен на пълни електронни здравни досиета, доброволна координация при обмен на данни и ресурси за превенция и изследване на заболяванията, както и изграждане на капацитет и обмен на иновации и най-добри практики за здравните органи.

andrey kovatchev parliament interest group
В настоящия мандат на Европейския парламент българският евродепутат е инициатор и една от основните действащи фигури в Групата от евродепутати за достъп до качествено здравеопазване – неформална платформа за дебат и общо действие, чиито членове са почти 30 евродепутати от 15 страни.

 

Участващите в събитието експерти г-н Тапани Пиха (началник отдел „Електронно здравеопазване“ в ГД „Здравеопазване“ на Европейската комисия (ЕК)) и г-н Мигел Гонзалес-Санчо (началник отдел „Електронно здравеопазване“ в ГД „Съобщителни мрежи, съдържание и технологии“ (ЕК) се обединиха около идеята, че сигурността в дигиталния обмен на лични данни е най-голямото притеснение на потребителите. Междувременно, г-жа Тайри Тахт (съветник по здравни въпроси в Постоянното представителство на Естония към ЕС) направи обзор на постигнатото от Естонското председателство на Съвета на ЕС, докато г-н Александър Огнянов (директор на дирекция „Информационни процеси и сигурност на информацията“ в НЗОК) сподели българския опит в дигитализацията на здравеопазването.

 

Политическият директор на Европейския пациентски форум, г-жа Кайса Имонен, обърна внимание на пациентската перспектива върху дигиталното здравеопазване и неговите основни преимущества и недостатъци.

Докато в Европа има компании, които могат да се конкурират на международния пазар, в България има потенциал за развитие в тази насока.  В тази връзка една от водещите български фирми в сферата на информационни и комуникационни технологии демонстрира иновативната си система за наблюдение в реално време на жизнените показатели на потенциални пациенти.


<a style="color: #ffffff;" title="Българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев поведе кампания за по-голям ангажимент на ЕС в сферата на здравеопазването" href="http://gerb-epp.info/tag/%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D0%B4%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%8A%D0%BF-%D0%B4%D0%BE-%D0%BA%D0%B0%D1%87%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%BE-%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D0%BE%D0%BF%D0%B0" target="_blank" rel="noopener"><span style="font-family: 'arial black', sans-serif;">Повече за инициативите и работата на г-н Ковачев по темата: „Равен достъп до качествено здравеопазване“</span></a>