Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен обяви мобилизирането на рекордните 2,77 трилиона евро за пандемията от коронавирус Covid-19.
В предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив, българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП, зам.-председател на Групата на ЕНП в Европейския парламент и Председател на българската делегация в ЕНП в ЕП д-р Андрей Ковачев коментира мащабната цифра така:
Това не са пари от марсианци, кацнали в Брюксел. Това сме ние всички – това са средствата на всички 512 милиона европейски граждани, които съответно фирмите, икономиката, експорта генерират тези средства.
Той посочи, че една част са вече на разположение при страните-членки: 37-те млрд. евро от структурните фондове, които ЕП гласува. Друга част са свързани с Европейската централна банка (ЕЦБ) и със защитата на работните места.
Отделно ЕС подпомага осигуряването на медицинско оборудване – т. н. „медицински запас“ – оборудване, апарати за обдишване, защитни маски и костюми. По друг инструмент се подпомагат научни изследвания – за работа върху ваксина, тестове и за лечение на заболели. Благодарение на механизма на Гражданска защита на ЕС и над 10 хиляди европейци са върнати с обратен транспорт, отбеляза Андрей Ковачев.
От тази глобална сума България чрез инструментите на ЕС България ще получи около 812 млн. евро от структурните фондове – заяви Ковачев.
Ще получим подкрепа за финансиране на предприятия, свързани с шиене на предпазни облекла и маски, вентилатори и медицинско оборудване. Заявили сме участие и в международния търг за поръчки за оборудване и лекарства, чрез който България ще получи 1 милион теста за коронавируса.
Ковачев посочи защо основната отговорност за здравеопазването е на националните държави:
Няма европейска политика по здравеопазване. И когато сме в спокойни времена, всички, които критикуват ЕС, не разрешават на ЕС да има обща политика по здравеопазване. Защото казват: “Ние сме суверенни държави и ние трябва да се занимаваме със нашето здравеопазване“. И не желаят да има обща европейска политика. Европейската политика по здравеопазване е допълнителната добавена стойност към основния ангажимент на Испания, Италия, България, Германия… за здравето на своите граждани.
Според евродепутата, в ситуацията с коронавируса ЕК може и трябва да направи по-добра комуникационна политика и стратегия, за да обясни какво Европа прави за всички нас:
В бъдеще трябва да мислим за собствени ресурси на ЕС, за да може той наистина, като наш общ съюз, да е по-подготвен за всякакви извънредни ситуации.
Цялото интервю с българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП – чуйте в звуковия файл: